Na początku można by się pokusić o stwierdzenie faktu, że pierwszą wspólną czynnością, jaką wykonują nowożeńcy jest pokrojenie tortu. Większość z nas pewnie nigdy nie zastanawiała się, co symbolizuje ta celebracja. Otóż tradycja głosi, że taki akt prognozuje szczęśliwe i pełne słodyczy życie w małżeństwie. Moment ten uchodzi za jeden z ważniejszych podczas całego przyjęcia weselnego.
1. Kiedy następuje krojenie tortu?
To pytanie pada bardzo często. Dawniej krojenie tortu przez młodą parę odbywało się po oczepinach, czyli zaraz po północy. Na dzisiejszych weselach bywa różnie, decyzja o której „wjeżdża” tort należy do nowożeńców. Nie jest tajemnicą, że młodzi coraz częściej decydują się na wcześniejszą godzinę tej celebracji. Wychodzą z założenia, że im później, tym większe zmęczenie i coraz mniejsza liczba gości, a nawet przejedzeniem przybyłych.
2. Poinformujcie zainteresowanych o wydarzeniu, które ma nastąpić.
W tym celu możecie poprosić o pomoc orkiestrę lub DJ’a, lub sami zaproście przybyłych gości na salę taneczną. Jeżeli nie chcecie niespodzianek na filmie z weselnej zabawy, warto uprzedzić fotografa i kamerzystę, aby mogli się odpowiednio przygotować i utrwalić piękne chwile na weselu. Jest to o tyle ważne, gdyż często na sali gasną światła i tort jest w centrum uwagi oświetlony tylko racami czy świecami.
3. Kto kroi tort weselny?
Pierwsze kawałki według tradycji kroją państwo młodzi. Pani młoda trzyma nóż w prawej dłoni, a prawa ręka pana młodego pomaga pokroić tort. I tak oto wspólnie świeżo poślubieni małżonkowie kroją kawałek dla siebie, po czym symbolicznie degustują smakołyk karmiąc siebie nawzajem. Pierwsze porcje powinny zostać wręczone rodzicom, następnie dziadkom, rodzicom chrzestnym, itd.
4. Krojenie tortu – jest stres?
Młodzi zwykle bardzo się denerwują całym rytuałem krojenia tortu weselnego, jednak zupełnie niepotrzebnie. Często nowożeńcy kroją tylko jeden kawałek dla siebie, resztą zajmuje się odpowiednio wyznaczona osoba z obsługi, która szybko i profesjonalnie podzieli słodki deser.
5. Jak pokroić tort?
Wszystko zależy od tego jaki tort mamy. Torty okrągłe kroimy promieniście. Jeżeli ciasto jest bardzo duże na początku ze środka wycinamy jedną okrągłą porcję, dzięki czemu łatwiej będzie nam pokroić całość. Torty kwadratowe czy prostokątne, kroimy w prostokątne porcje. A jak pokroić wielopoziomowy tort? Trzeźwo myśląc należy zacząć od warstwy, która znajduje się najwyżej. Przed krojeniem należy usunąć wszystkie ozdoby, bez względu na to czy są one jadalne czy też nie. Z pewnością osoba z obsługi odpowiedzialna za tę czynność będzie wiedziała od czego zacząć, także nie bójcie się zasięgnąć porady, jeżeli nie macie pewności.
6. Tort babeczkowy na weselu?
Coraz częściej na weselach można spotkać torty babeczkowe. Aby tradycji stała się zadość na samej górze takiego tortu znajduje się mały torcik, który młodzi spokojnie mogą, a nawet musza pokroić, dbając przy tym o swoje szczęście. Torty muffinkowe są o tyle wygodne, że nie wymagają pomocy profesjonalisty przy ich dzieleniu. Wyglądem stanowią pewnego rodzaju nowość i dodatkową atrakcję.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.