Intercyza jest umową zawieraną pomiędzy małżonkami, bądź osobami, które zamierzają wziąć ślub. Ma ona na celu wprowadzić inny majątkowy ustrój małżeński aniżeli ten przewidziany ustawowo. Czym tak naprawdę jest intercyza, jakie są jej rodzaje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Istnieją różne rodzaje intercyzy. Dlatego może mieć ona charakter:
- Wyłączający wspólność majątkową,
- Rozszerzający wspólność majątkową,
- Ograniczający wspólność majątkową,
- Przywracający wspólność ustawową.
Osoby, które wchodzą w związek małżeński muszą wiedzieć, że po podpisaniu aktu małżeńskiego powstaje pomiędzy nimi ustrój wspólności majątkowej. Termin ten został wyjaśniony w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (KRiO). KRiO wyszczególnia trzy odrębne rodzaje majątków:
- Majątek osobisty żony,
- Majątek osobisty męża,
- Majątek wspólny.
Po ceremonii ślubnej, po podpisaniu aktu małżeńskiego, wszystko to, co zostanie nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa będzie uznawane za wspólne. Mowa tutaj o wynagrodzeniu za pracę, prowadzonej działalności zarobkowej, dochodach z majątku wspólnego, a także i majątku osobistego. Przedmioty, które nie zostały objęte wspólnością ustawową, czyli te, które zostały nabyte przed ślubem, należą do majątku osobistego każdego z małżonków i mogą oni nimi indywidualnie rozporządzać.
Jeżeli małżeństwo lub też narzeczeni chcą, aby ich stosunki majątkowe wyglądały inaczej aniżeli tak, jak to przedstawia ustawa, muszą oni podpisać umowę majątkową małżeńską, która potocznie nazywana jest intercyzą.
Jak już wcześniej zostało napisane, istnieją różne rodzaje intercyz. Z ich pomocą możemy rozszerzyć, ograniczyć lub ustanowić rozdzielność majątkową, bądź rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. W przypadku rozszerzenia wspólności majątkowej małżonkowie zrzekają się całego majątku osobistego, bądź też niektórych jego składników. W sytuacji podpisania ograniczenia, bądź zniesienia wspólności majątkowej małżonkowie lub narzeczeni mogą pomniejszyć majątek wspólny lub w ogóle wykluczyć jego istnienie. W sytuacji, kiedy podpisywana jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, małżonkowie o nierównej wartości dorobków mogą zażądać ich wyrównania. Taka sytuacja ma miejsce często wtedy, kiedy niepracująca żona zajmująca się domem i dziećmi chce, w przypadku rozwodu, w świetle prawa być traktowana na równi z mężem, który wykonuje pracę zarobkową.
Intercyza we współczesnych czasach odgrywa dużą rolę w życiu gospodarczym. Nie jest już ona uznawana za zabezpieczenie przed ewentualnym rozwodem, czy podziałem majątku, choć i ku temu może posłużyć. Odpowiednio zaprojektowana intercyza może uchronić nas przed problemami z fiskusem, wierzycielami w sytuacji, kiedy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, bądź też podczas podziału majątku.
Zdjęcia pochodzą z Pinterest.
Co myślisz? Napisz.