Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Koszty ślubu, wesela i poprawin na 150 osób.

Przez Opublikowany 2 5 min, czytania 9K przeczytane

Planując ślub i wesele pary często zastanawiają się czy ich stać na taką imprezę. W niedalekiej przeszłości zaprosiłam do rozmowy parę, która jest już po ślubie i weselu. Zaproponowałam, aby opowiedzieli o wydatkach jakie ponieśli z tego tytułu. Przedstawiam Wam Kamilę i Andrzeja, którzy mieszkają i pracują w Radomiu. Ich ślub odbył się pod koniec roku 2014. Zdecydowali się na wesele na 150 osób i poprawiny na 120 osób, zgodnie twierdząc, że niczego nie żałują. Warto wspomnieć w tym miejscu, że każdy z Was organizując ślub i wesele ponosi indywidualne koszty i nie znaczy to, że wydacie tyle samo, co bohaterowie tego artykułu. A ile oni wydali? Sprawdźmy!

LOKAL

Wesele zorganizowane na 150 osób w tym 10 dzieci, cena za osobę dorosłą 185zł – dziecko 92,50zł, daje nam to razem 26 825zł.

Kamila i Andrzej wynegocjowali pranie pokrowców z krzeseł w cenie tzw. „talerzyka”, dzięki czemu oszczędzają 500zł.

ORKIESTRA

Kamila i Andrzej postanowili, że na zespole oszczędzać nie będą, bo jak twierdzą jedzenie i muzyka to całe wesele. Dlatego też zespół 5 osobowy to koszt 4500zł.

FOTOGRAF I KAMERZYSTA

Poszukiwania zarówno fotografa jak i kamerzysty trwały długo. Andrzej to człowiek nowoczesny. Szukał tak długo, aż trafił na firmę, której zdjęcia i filmy przypadły do gustu obojgu. Koszt tych usług to foto – 1500zł, film – 3500zł.

KOŚCIÓŁ I USC

Zacznijmy może od początku…

* zapowiedzi – młodzi brali ślub w zaprzyjaźnionej parafii, dlatego zapowiedzi wyniosły 600zł

* udzielenie ślubu – 500zł

* organista – 250zł

* rozwinięcie dywanu – 250zł

*dodatkowo śpiew i skrzypce – 300zł

*USC – akt małżeństwa – 84 zł.

Koszty ślubu i wesela (2)

GARDEROBA

Kamila postanowiła, że idealnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie sukni ślubnej, a nie jej kupno. Dlatego też koszt sukni nie jest wygórowany  i wynosi 1100zł.

Andrzej kupił nowy garnitur, ale również nie szalał z markami, co można zaobserwować patrząc na cenę, jego koszt to zaledwie 400zł.

Kamila dokonała zakupu pięknej błyszczącej biżuterii za 135zł i butów za 130zł.

Andrzej postanowił, że do ślubu pójdzie w muszce, którą kupił za 50zł. Koszula to wydatek rzędu 100zł. Jego buty to koszt 165zł.

ZAPROSZENIA I WINIETKI

Zaproszenia i winietki Narzeczeni wybrali przez Internet. Złożyli zamówienie, którego wartość wyniosła 400zł.

ALKOHOL

Alkoholu przyszli małżonkowie kupili dość dużo, bo 250 butelek 0,5l wódki, 100 butelek różnego piwa oraz 30 butelek wina. Szampana wystarczyło 11 butelek i 5 butelek dla dzieci. Sami zgodnie potwierdzają, że wódki sporo zostało.

Co daje razem koszt  6100zł.

OBRĄCZKI

Obrączki to niestety też spory koszt, ale przecież są na całe życie. Kamila i Andrzej postanowili, że na tym zakupie nie będą oszczędzać. Wydawać się może, że im droższe tym lepsze, jednak nie zawsze to tak działa. W każdym razie naszej parze na ten zakup z portfela zniknęło 2000zł.

MAKIJAŻ I FRYZURA

Nasza bohaterka, jak każda panna młoda, w tym wyjątkowym dniu chciała wyglądać jak przysłowiowe „milion dolarów”. Za makijaż ślubny w renomowanym salonie zapłaciła 100zł.

Z racji tego, że Kamila posiada swoje piękne paznokcie postawiła na manicure wykonywany techniką winylową. Jego koszt to 50zł.

Fryzura ślubna (na długich włosach sięgających za łopatki) w tym samym salonie to koszt 140zł. Pan młody za swoją fryzurę zapłacił 30zł.

Koszty ślubu i wesela (4)

TORT I CIASTA

Narzeczeni zamówili tort w zaufanej cukierni. Na 150 osób potrzebowali 12,5 kg co dało koszt 500zł.

Słodki poczęstunek dla wychodzących z przyjęcia gości, nasi bohaterowie zamówili u znajomej, która piecze domowe ciasta. Koszt blachy z produktami to 40zł. Ciast było 15, więc koszt wypieków to 600zł.

INNE ATRAKCJE

Inne atrakcje jakie zorganizowali młodzi dla przybyłych gości to między innymi dla dzieci słodki stół, na którym było to, co dzieci kochają, czyli słodkości w różnej postać. Pozostali goście mogli skosztować swojskiego jadła na tak zwanym wiejskim stole i wykonać fantazyjne zdjęcia wraz ze śmiesznymi gadżetami w fotobudce, która niezaprzeczalnie stała się hitem wesela. Koszt tych atrakcji kształtował się odpowiednio – 400zł, 2000zł i 450zł. Razem – 2850zł.

TRANSPORT

Za auto do ślubu Narzeczeni zapłacili 700zł. Dla gości zorganizowali Taxi. 10 taksówek to koszt 250zł.

KWIATY I DEKORACJE

Bukiet panny młodej oraz starszej wykonany z goździków i róż, butonierki i stroik we włosy to koszt 350zł.

Narzeczeni uznali wspólnie, że sala jest na tyle elegancka, ze nie warto jej dodatkowo „stroić”. Dlatego kupili jeden duży balon, który pomieścił 120 mniejszych baloników. Balon wybuchł podczas pierwszego tańca młodej pary. Cena takiego balona to 100zł.

Dekoracje z kwiatów w kościele to wydatek rzędu 1200zł (koszt ten rozkłada się na 3 pary, które biorą ślub tego samego dnia). Czyli dla Kamili i Andrzeja jest to wydatek rzędu 400zł.

Koszty ślubu i wesela (3)

PREZENTY DLA RODZICÓW

Kamila i Andrzej postanowili swoim rodzicom podziękować praktycznym prezentem. Dlatego też sprawili im małe AGD, które zawsze się przyda. Koszt podarków to 400zł.

NAUKA PIERWSZEGO TAŃCA

Nasi bohaterowie pierwszy taniec wzięli w swoje ręce i postanowili, że wykupią sobie kurs przez Internet. Tak też się stało. Podobno ich taniec zachwycił gości. Twierdzą, że oboje mają „drewniane nogi”, a jednak udało im się zaskoczyć wszystkich zebranych. Koszt kursu to zaledwie … 40zł.

POPRAWINY

Obecnie bardzo mało par decyduje się na poprawiny w lokalu. Nasi bohaterowie zorganizowali taką imprezę dla 120 gości. Cena za osobę to 50zł. Poprawiny kosztowały Kamilę i Andrzeja 6000zł.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, Kamila i Andrzej, jak sami twierdzą nie mieli wystawnego wesela. Nie było widać przepychu. Mówią, że mieli normalne wesele. Mimo tego, że jak stwierdzili „wielkiego szału nie było” to ślub i wesele kosztowało ich sporo…

Ile? Po podliczeniu wszystkich wydatków 61 399zł… Kwota pokaźna, ale oboje zgodnie przyznają, że BYŁO WARTO 🙂

Źródło fot. www.pixabay.com

 

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

2 Komentarze
 • Iza
  30 sierpnia, 2016

  Mi udało znaleźć się świetną salę w naprawdę atrakcyjnej cenie w hotelu Groman. Ślub za rok, ale już teraz dopięliśmy większość formalności. Polecam, bo bardzo dobrze się z nimi współpracuje.

 • asdas
  12 kwietnia, 2017

  Szkoda że jeszcze nie wliczyliście w to noclegów dla gości 🙂 u mnie niestety będzie nocowało sporo osób a to jest dodatkowy koszt.. ok 6 000 zł

  Co myślisz? Napisz.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *