Ślub to wyjątkowy czas dla dwojga zakochanych osób, które postanowiły związać się na zawsze węzłem małżeńskim. Na tę uroczystość księża często pytają narzeczonych, jakie czytania chcieliby usłyszeć podczas uroczystości. Jednak warto pamiętać, nie tylko o adekwatnym doborze czytań, ale również o modlitwie wiernych. Istnieje pięć przykładowych modlitw powszechnych, ale zawsze można spróbować napisać ją samemu lub poprosić kogoś z rodziny. W ten sposób stworzymy potrzebę włączenia się w przygotowanie Mszy Świętej, a modlitwa wiernych będzie zawierać prośby o łaski dla konkretnych osób, będzie miała wyraz bardziej osobisty.
Modlitwa powszechna, którą możemy usłyszeć na codziennej Mszy Świętej, składa się z czterech grup wezwań:
1. Wezwania w intencjach Kościoła.
2. Wezwania za władzę państwową i o zbawienie całego świat.
3. Wezwania za ludzi znajdujących się w trudnościach życiowych.
4. Wezwania w intencjach wspólnoty lokalnej.
Z każdej z tych grup trzeba napisać przynajmniej jedno wezwanie, a całość powinna zawierać co najmniej pięć. Z racji tego, że na Mszy Świętej ślubnej w centrum uwagi są narzeczeni, kolejność wezwań jest nieco zmodyfikowana:
4. Pierwszym wezwaniem modlimy się za nowo poślubionych małżonków, którzy proszą o potrzebne łaski. Tutaj wezwań może być więcej niż jedno. Warto głęboko zastanowić się o jakie łaski chcemy prosić, czego najbardziej nam potrzeba. W tej grupie wezwań można również otoczyć modlitwą zgromadzonych narzeczonych czy małżonków.
3. W tej grupie wezwań modlitwa skierowana jest w stronę osób, które mają trudności życiowe. Otaczamy modlitwą małżeństwa borykające się z problemami, za rodziny nie mogące mieć potomstwa, jak również za zmarłych członków rodzin nowożeńców.
2. Druga grupa wezwań to modlitwa m.in. o dobre przygotowanie do małżeństwa narzeczonych, za rządzących, aby kierowali się dobrem rodzin, za poszanowanie życia ludzkiego, itd.
1. W ostatnim wezwaniu na ślubie możemy prosić w modlitwie za Kościół i chrześcijan.
Przygotowując się do pisania modlitwy wiernych, musimy pamiętać, że modlitwa ta, tego dnia powinna być wypełniona błaganiem Boga o miłość, jedność i pokój. Wartości te są niezmiernie istotne dla nowej rodziny, która została zawarta w obliczu Boga i osób zgromadzonych na Eucharystii. Postarajmy się włączyć w przygotowanie naszej Mszy Świętej ślubnej, bo któż może ją lepiej przygotować i przeżyć niż my sami?
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.