Kto był w Grecji na pewno potwierdzi, że panuje tam niezwykły klimat. Życie toczy się zupełnie inaczej niż w Polsce. Grecki motyw przewodni na pewno zaskoczy wszystkich gości. Pozwoli chociaż na chwilę przenieść się to tego wyjątkowego, śródziemnomorskiego kraju. Jest to bardzo oryginalny pomysł. Warto jest zadbać o odpowiednie menu, atrakcje, muzykę oraz stroje. Poniżej znajduje się ciekawa podpowiedź – jak zorganizować wesele w stylu greckim.
Suknia ślubna i dodatki.
Przyszła Panna Młoda powinna zadbać o odpowiedni strój. Idealnym rozwiązaniem jest zakup sukni ślubnej w stylu greckim. Czym się charakteryzuje? Jest to prosty fason, z lejącego się materiału, zazwyczaj z odcięciem pod biustem. Powinna być w kolorze białym, ewentualnie ecru. Posiada jedno ramiączko, czasami dwa. Suknia grecka jest bardzo delikatna. Ewentualne dodatki są w kolorze złotym lub srebrnym. Zazwyczaj znajdują się przy ramiączku lub na górze sukni. Taki fason szczególnie pasuje kobietom szczupłym i wysokim.
Menu.
W menu powinny znajdować się dania typowo greckie, czyli:
- musaka: składa się z ziemniaków, bakłażana, mięsa mielonego oraz sosu beszamelowego,
- tiropitakia: są pierożki z sera feta. Do ich wykonania potrzebne jest przygotowanie charakterystycznego w smaku ciasta filo,
- revithia: zupa. Składa się z cieciorki oraz cebuli. Całość doprawiona jest sokiem z cytryny oraz oliwą z oliwek,
- tzatziki: sos składający się z greckiego jogurtu (ewentualnie jogurtu naturalnego), ogórkó, czosnku, soli, pieprzu oraz octu winnego,
- gemista: papryka faszerowana ryżem lub ryżem i mięsem mielonym. Faszerowane mogą być również inne warzywa,
- fakes: zupa z soczewicy,
- bakaliaros skordalia: filet z morszczuka smażony w panierce na głębokim oleju,
- sałatka grecka: sałatka składająca się z sera feta, pomidorów, ogórków, cebuli oraz czarnych oliwek. Doprawiona oliwą z oliwek i oregano, bazylią,
- humus: mus z ciecierzycy,
- melidzanosalata: mus z bakłażanów.
Należy pamiętać o tym, że nie wszystkim zaproszonym gościom może smakować kuchnia typowo grecka. W menu powinny znaleźć się również polskie dania – takie, które prawie wszyscy lubią. Same typowo greckie potrawy powinny stanowić wyłącznie dodatek, podkreślający oryginalny charakter wesela.
Dekoracje.
Najlepiej jest wybrać dekoracje w kolorach:
- białym i niebieskim,
- białym i zielonym.
Są to najbardziej charakterystyczne kolory dla Grecji. Jako ozdobę można wykorzystać gałązki oliwne lub liście oliwne. Do najbardziej charakterystycznych kwiatów można zaliczyć oleandry oraz lawendę. Świetnymi ozdobami będą świeczki, które wprowadzą niesamowity klimat.
Muzyka.
Nie da się zaprzeczyć, że muzyka stanowi niezwykły klimat. Warto jest wprowadzić do listy charakterystyczne greckie dźwięki. Niekwestionowanym hitem będzie zorba. Chyba wszyscy kojarzą ją właśnie z Grecją. Ponadto warto jest wykorzystać nurty muzyczne, takie jak: rembetiko, amanedes, Neo Kima.
Atrakcje.
Niekwestionowaną atrakcją będzie zorba zatańczona przez wszystkich gości. Podstawowe kroki są dość proste, muzyka rytmiczna. Świetnym pomysłem jest ustawienie stołu greckiego jako alternatywy dla stołu wiejskiej. Gości powinni móc spróbować typowo greckich alkoholi. Warto jest wcześniej zakupić odpowiednie trunki: ouzo, tsikudi, Metaxa, wina.
Stroje gości.
Można poprosić druhnę, siostrę, przyjaciółkę czy wszystkich zaproszonych gości o założenie charakterystycznych greckich strojów. Nie należy jednak naciskać. Każdy gość powinien mieć prawo do wyboru własnego stroju. Nie wolno naciskać. Można jedynie delikatnie zasugerować zaproszonym gościom wybór stroju w stylu greckim. Warto jest pamiętać o dodatkach. Można zakupić dla gości „coś” co będzie charakterystyczne dla Grecji, np. gałązka oliwna.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.