Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Muzyka podczas ślubu

Przez Opublikowany 0 2 min, czytania 1.9K przeczytane

W Polsce najpopularniejszymi utworami, marszami odgrywanymi w kościele są marsz Mendelssohna i Wagnera. Zostały one skomponowane przez niemieckich kompozytorów. W kościele, najczęściej przy wejściu młodej pary, grany jest marsz weselny autorstwa Wilhelma Richarda Wagnera. Zaś na koniec uroczystości ślubnej, gdy para młoda ma opuścić kościół, odgrywany jest znany wszystkim marsz weselny Ludwiga Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego.
Oba wcześniej wymienione marsze zna chyba każdy. To jednak nie oznacza, że tylko one mogą rozbrzmiewać w kościele w trakcie ślubu. Nie każdy bowiem wie, iż istnieją różne bardzo interesujące utwory, które mogą równie dobrze uświetnić ślub, podkreślić jego niepowtarzalność, odmienność. Pary, które nie lubią trzymać się standardowych schematów, powinny wysłuchać także innych, interesujących propozycji, które dla nich przygotowaliśmy. Wiadomym jest, iż nie każdy zna się na muzyce klasycznej. Dlatego my poniżej przedstawiamy kilka utworów skrzypcowych, które mogą być wykorzystane zamiast wcześniej wymienionych marszy. Muzyka skrzypiec doskonale nadaje się na uroczystość ślubu. Osoby, które nie są do nich przekonane, winny sprawdzić w sieci poniższe propozycje.

Muzyka podczas ślubu

Utwory na skrzypce:
  • Largo z koncertu na skrzypce d-moll Jana Sebastiana Bacha
  • Aria na strunie G ze Suity nr 3 d-dur Jana Sebastiana Bacha
  • „Marzenie” Roberta Schumanna
  • „Ave Maria” Franciszka Schuberta

Kolejną propozycją jest muzyka organowa, która także w swym dorobku ma kilka doskonałych utworów nadających się na uroczystość ślubu. A są to:

  • Marsz d-moll Jana Sebastiana Bacha
  • Andante Georga Telemana
  • Uwetura do „Te Deum” Marka A. Charpentiera
  • Largo, aria z „Muzyki na wodzie” Antonia Vivaldiego
  • „Oda do radości” z IX symfonii Ludwiga van Beethovena

Muzyka podczas ślubuOsoby, które nie przekonują się do skrzypiec, a szukające czegoś innego niż organy, powinny zastanowić się nad wykorzystaniem chóru. Chór również dostarczy swego rodzaju dreszczyku emocji gościom weselnym, podkreśli niepowtarzalność uroczystości. Wykorzystanie chóru jest czymś niecodziennym, gdyż mało kto się na to decyduje. Chór może być wykorzystany przy akompaniamencie muzyki, bądź też a capella.

Oprócz chóru dość często w ostatnim czasie spotkać można również solistów występujących w trakcie ślubu, którzy swym śpiewem starają się uświetnić uroczystość. Wybierając chór lub solistę pamiętajmy o tym, aby utwory przez nich prezentowane nie były zbyt długie. Muzyka klasyczna nie każdemu bowiem może przypaść do gustu.
Wybierając samodzielnie utwory warto również trzymać się zasady, w myśl której na rozpoczęcie uroczystości dobieramy utwory podniosłe, zaś na zakończenie takie, które wyciszą emocje. Przykładem takowego jest chociażby radosny marsz Purcella.
Wybierając utwór nie ograniczaj się do standardowych rozwiązań. Skorzystaj z wyszukiwarki Google, odtwórz kilka filmików na YouTube, by sprawdzić utwory niecodzienne, które również mogą być wspaniałym pomysłem.

Zapisz

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

Brak komentarzy.

Co myślisz? Napisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *