Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Najpopularniejsze oczepinowe zabawy

Przez Opublikowany 2 5 min, czytania 2.9K przeczytane

Zwykle około północy rozpoczynają się pełne radości zabawy weselne, zwane inaczej oczepinami. Warto wiedzieć, iż obrzęd ten znany był już wieki temu u większości słowiańskich ludów. Wymiennie był on nazywany czepieniem, czepinami lub też przedbabinami. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy, które po ślubie towarzyszyło kobiecie, gdy nie nosiła już wianka.

Jak dawniej obchodzono oczepiny?

W czasach dawniejszych oczepinowe zabawy rozpoczynały się wprowadzeniem Panny Młodej do bocznej izby (oczywiście nie po cichu, lecz przy śpiewach kobiet). Następnie przychodziła pora na to, by zdjąć jej wianek, skrócić nieco włosy i założyć czepiec, który fundowała zwykle matka chrzestna Panny Młodej. Następnie odbywały się różnego typu zabawy oczepinowe.

Oczepiny dziś

Współcześnie ten kulminacyjny moment wesela bardzo często nawiązuje do dawnych zwyczajów oraz tradycji, widać tu jednak bardzo wyraźnie także nutkę nowoczesności. Wszystko zależy bowiem od tego, czego życzy sobie Para Młoda. Nie da się jednak ukryć, iż w zdecydowanej większości przypadków oczepiny się podczas weselnego przyjęcia odbywają -w formie rozszerzonej lub skróconej, standardowej lub innowacyjnej.

Najpopularniejsze zabawy podczas oczepin

Tak naprawdę są ich dziesiątki – niektóre z nich cieszą się popularnością na terenie całej Polski, inne natomiast lokalnie. Nie da się jednak ukryć, iż podczas oczepinowych zabaw zwykle jest mnóstwo śmiechu i radości. Mistrzem ceremonii bywa tu wodzirej, DJ albo jeden z członków zespołu weselnego, wszak ktoś dbać musi o to, by wszystko przebiegało w odpowiednim tempie.

Oczywiście najbardziej popularny jest wybór nowej Młodej Pary. W zdecydowanej większości przypadków dzieje się tak, że Panna Młoda (mająca zawiązane oczy) rzuca swój welon, a złapać ma go któraś z obecnych na przyjęciu kobiet stanu wolnego. Pan Młody ma zaś za zadanie rzucenie muchą (jest on otoczony grupą kawalerów). Dziś znamy jednak bardziej nowoczesne wersje tej zabawy, na przykład tę związaną z balonami. Wszystkie osoby stanu wolnego znajdujące się na sali otrzymują balony. Te, które przebiją swój egzemplarz i znajdą w nim serduszko bądź napis, zostają nową Parą Młodą, po czym tańczą pierwszy taniec.

Zabranie butów Parze Młodej praktykowane jest na każdym niemal przyjęciu weselnym. Wykup fantów odbywa się poprzez przekazanie „złodziejom” weselnym wysokoprocentowych trunków. Wszystko rzecz jasna odbywa się przy wtórze przygotowanych przez zespół muzyczny przyśpiewek.

Bardzo wiele par decyduje się na to, by podczas oczepin pojawiła się zabawa, do której wykorzystujemy krzesła. Zna ją z pewnością niemal każdy. Polega na tym, iż grupa gości tańczy dookoła krzeseł, gdy zaś muzyka cichnie, każdy musi wybrać miejsce dla siebie. Szkopuł w tym, iż za każdym razem dla jednej osoby brakuje siedziska.

Kopciuszek to także dość popularna zabawa. Polega na tym, iż każda z pań zdejmuje jeden ze swoich butów, kładąc go na środku sali – wszystko dzieje się pod nieobecność mężczyzn. Następnie wkraczają oni do akcji, muszą odnaleźć właścicielkę obuwia, które wylosowali, po czym zatańczyć z nią.

Test zgodności od kilku już sezonów cieszy się podczas weselnych przyjęć ponadprzeciętnym powodzeniem. W tym przypadku w zabawie burze udział tylko Młoda Para. Świeżo poślubieni małżonkowie siadają plecami do siebie, po czym każe im się odpowiadać na szereg związanych z ich związkiem pytań. Odpowiedziami są „Pani Młoda” oraz „Pan Młody”. W ten sposób mamy okazję dowiedzieć się, jak dobrze te dwie osoby poznały się przed ślubem.

Poznawanie Panny Młodej i Pana Młodego po różnych częściach ciała to zabawa znana już kilkadziesiąt lat temu – wtedy była też najbardziej popularna. Zwykle kobieta poszukiwała swojego małżonka, sprawdzając nosy lub uszy zebranych mężczyzn, mężczyzna zaś miał do dyspozycji kolana lub uda.

Pociąg – to, że „jedzie pociąg z daleka”, wiemy przy okazji niemalże każdego weselnego przyjęcia. Ta zabawa znana jest od wielu lat i bardzo przez gości lubiana. Można ja dowolnie ulepszać i modyfikować, na przykład dodając zatrzymywanie się w różnych krajach i próby odtwarzania tamtejszych tańców narodowych.

Dotykamy podłogi…tylko niektórymi częściami ciała podczas tańca – ta oczepinowa zabawa należy do stosunkowo nowych, już cieszy się jednak sporym powodzeniem. Polega na tym, iż pary biorą udział w swoistym konkursie tańca – wodzirej podczas wyłączania na chwilę muzyki objaśnia uczestnikom, jakimi częściami ciała dotknąć mają podłogi. Jest przy tym naprawdę dużo śmiechu!

Przyśpiewka „A kto się w …urodził” na bardzo wielu weselach cieszy się ogromnym powodzeniem, wszak goście uwielbiają pić zdrowie Pary Młodej.

Deptanie baloników to zabawa polegająca na tym, iż uczestnicy mają poprzyczepiane do nóg niewielkie balony. Zadanie ich konkurentów to poprzebijanie sąsiadom owych balonów. Wygrywa ta osoba, która zostanie pod koniec konkurencji z ich największą ilością. Taniec deptany na niejednym przyjęciu weselnym okazał się już bezapelacyjnym hitem!

Kuszenie Adama, czyli tradycyjna zabawa, do której potrzebne nam będą jabłka. Każda z par otrzymuje po jednym owocu, mężczyzna ma za zadanie spożycie przysmaku bez używania rąk. Jabłko na sznurku trzyma zaś jego partnerka.

Karaoke – coraz częściej tego typu zabawa pojawia się na weselach, dzięki temu bowiem goście mają okazję pochwalenia się swoimi umiejętnościami wokalnymi, śpiewając fragmenty znanych hitów.

Jakie nie powinny być zabawy oczepinowe?

Jest tutaj kilka zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać. Wszak pamiętajmy o tym, iż tego typu gry nie powinny nikogo obrażać ani zniesmaczać, dlatego warto darować sobie te z dużą dawką erotyzmu, jeśli rodziny należą raczej do konserwatywnych.

Rzecz jasna oczepiny nie mogą także trwać w nieskończoność, pół godziny w zupełności wystarczy, by dobrze się bawić. Może być to również godzina, lecz raczej nie dłużej, bo goście, którzy nie biorą udziału w zabawie, są zwyczajnie zmęczeni i znudzeni.

Zwykle po oczepinach wkracza tort weselny, to także pora na podziękowania dla rodziców.

[smart-grid row_height=”350″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Zdjęcia: Pinterest.com

Zdjęcia: Pixabay.com

 

 

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

2 Komentarze
 • Błażej
  16 listopada, 2017

  Uwielbiam zabawy na weselach i osiemnastkach, często lepiej bawie sie tam niz w klubie, juz dawno nie byłem na zadnym weselu a chetnie bym się przeszedł.

 • Tomasz
  29 lipca, 2022

  Teraz na nowoczesnych weselach hitem jest jenga!

  Co myślisz? Napisz.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *