
Zanim zdecydujemy się na ślub kościelny koniecznym jest odbycie tak zwanych nauk przedmałżeńskich. Są one organizowane w prawie każdej parafii i ich ukończenie nie zobowiązuje nas w żaden sposób do konieczności wzięcia ślubu w ściśle określonym terminie. Wiele par chce dowiedzieć się, jak wyglądają takie spotkania i co jest ich tematem przewodnim. Dlatego postaramy się dziś przedstawić ten temat.
Nauki przedmałżeńskie są organizowane w formie spotkań, wykładów, na których spotkamy księdza, doświadczone małżeństwa, a także i psychologów, którzy mają za zadanie w jak najbardziej przystępny sposób przybliżyć znaczenie instytucji małżeństwa. Młodzi ludzie, właśnie na tych spotkaniach, poznają zarówno plusy, jak i też minusy owego związku. Warto wspomnieć, że więcej jest tych drugich. Prowadzący starają się pokazać małżeństwo nie jako formę bajki, ale realny związek, w którym musimy wytrwać do końca życia.
Nauki przedmałżeńskie są organizowane w każdej parafii. W mniejszych, wiejskich, odbywają się na ogół raz na rok lub na dwa lata. W dużych miastach zaś praktycznie raz w miesiącu w różnych kościołach. Kursu przedmałżeńskiego nie musimy przechodzić w naszej parafii. Możemy to zrobić w dowolnym czasie i miejscu, oczywiście przed przystąpieniem do sakramentu małżeństwa.
Wiele młodych ludzi decyduje się na odbycie kursu przedmałżeńskiego jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej, kiedy to mają więcej czasu i często też chęci. Potwierdzenie odbycia kursu jest ważne w późniejszych latach.
Jeśli dana para nie przebyła jeszcze kursu przedmałżeńskiego, powinna zatroszczyć się o to minimum pół roku przed datą ślubu. Jest to jeden z minimalnych terminów, dlatego, że kurs małżeński prowadzony jest w formie krótkich, często 1-2 godzinnych wykładów w ciągu tygodnia lub też na weekendach. Cały kurs, w zależności od parafii, trwa od 2 do 3 miesięcy.
Forma kursu ma charakter swobodny. Jak już wcześniej zostało napisane, są to wykłady, luźne rozmowy między kursantami, a prowadzącym. Często prowadzący chcąc nawiązać bliższy kontakt ze słuchaczami zadają im proste pytania na temat własnego postrzegania instytucji małżeństwa, rodziny, wiary, własnych relacji z bliskim osobami. W trakcie kursu poruszanych jest wiele kwestii, które są nierozerwalnie połączone z instytucją małżeństwa. Podstawową jest życie w rodzinie, a także omówienie naturalnych metod planowania potomstwa. W zależności od parafii młodzi ludzie mogą wysłuchać wykładów psychologów, a nawet i położników, którzy mają styczność z odbieraniem porodów, z młodymi rodzicami na co dzień.
Kurs ma za zadanie także ukazać różne problemy, które mogą wynikać z faktu wstąpienia w związek małżeński. Istotne jest to, że w trakcie nauk ukazywane są również sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Fot. W Spódnicy.

Co myślisz? Napisz.