Opłaty związane z „kościelnymi sprawami” związanymi bezpośrednio ze ślubem są bardzo zróżnicowane. Oczywiście na ogół wszyscy, a raczej większość przyjmuje tutaj założenie „co łaska”. Jednakże często dodawane jest stwierdzenie… jednakże nie mniej niż… Zatem na co się przygotować? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
W większości kościołów, pomimo tego, iż księża nie mówią dosłownie ile wynosi opłata za ślub, to jednak często te kwoty są ogólnie ustalone. O tym się nie mówi, jednakże każdy dobrze wie. Tutaj rozbieżność jest spora, gdyż opłaty wynieść mogą od 300 do nawet i 1000zł za odprawienie ceremonii ślubnej. Nie możemy jednak zapominać, że ze ślubem kościelnym związany jest szereg innych opłat, które młodzi będą musieli podnieść chcąc stanąć wspólnie na ślubnym kobiercu.
Pierwszą istotną opłatą jest ta związana z kursem przedmałżeńskim. Odbycie kursu jest obowiązkowe i bez zaświadczenia wydanego przez prowadzącego niestety raczej ślubu wziąć się nam nie uda. Kursy organizowane są w parafiach w sposób bezpłatny, jednakże często organizatorzy proszą o dostarczenie drobnej sumy na materiały. Ta opłata waha się w przedziale od 20 do 100zł. Zupełnie inna sytuacja jest wtedy, gdy chcemy szybko odbyć kurs przedmałżeński. Mamy wówczas możliwość skorzystania z weekendowego kursu przedmałżeńskiego, którego ceny wahają się od 90zł do nawet i 300zł za osobę. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakich warunkach chcemy odbyć kurs. Dla par często są przewidziane upusty i rabaty.
Po drugie zapowiedzi przedślubne. Młodzi w trakcie pierwszej wizyty w kancelarii ślubnej są informowani o tym, że na kolejną muszą przedstawić zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi. To nic innego jak poproszenie księdza w swojej parafii o zakomunikowanie do ogólnej wiadomości parafian, iż bierzemy ślub. Oczywiście owo zakomunikowanie również wiąże się z wydatkiem. W tym przypadku ceny wahają się od 50 do 200zł w zależności od parafii.
Każdy, kto bierze ślub z pewnością chce, by była na nim oprawa muzyczna. W tym przypadku najczęściej wybierany jest organista, który także ma swoje własne stawki. Godzina jego cennego czasu kosztuje od 100 do 300zł. Przed ceremonią, w jej trakcie, jak i też po jej zakończeniu nieodzowna jest pomoc kościelnego, który swym bacznym okiem nadzoruje przebieg całej ceremonii. Jego usługi są na ogół wyceniane od 100 do 200zł.
Oczywiście w różnych parafiach są dodatkowe opłaty, np. związane z wypożyczeniem stroików, kwietników, z opłatą za olej do świec, a także z wieloma innymi rzeczami, na których można zarobić. Jak więc widać koszt samego ślubu w wielu przypadkach przekracza dwa tysiące złotych, co powoduje, że warto jest zwracać uwagę na ceny poszczególnych usług. Oczywiście w dużych miastach mamy spory wybór. Jednakże w przypadku mniejszych miejscowości jest on ograniczony.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.