Butonierka to nic innego jak dziurka w klapie marynarki. Niektórzy mylą ją z zewnętrzną kieszonką marynarki, zwaną brustaszą. Zazwyczaj butonierka jest przecięta i obszyta jak pozostałe dziurki od guzików lub zamaskowana. Według tradycji, panna młoda po przyjeździe narzeczonego ze ślubnymi wiązankami, wkłada w nią kwiatek, malutki bukiecik lub inną dekorację.
Strój pana młodego nie jest z reguły zbyt barwny, dlatego warto zadbać o istotny element jakim jest butonierka. Jest to jedyne miejsce, gdzie pan młody może wyrazić swoją osobowość, a zarazem skomponować się ze stylizacją przyszłej małżonki. Ozdoba w klapie powinna opierać się na wzorze bukietu partnerki.
Źródło fot. www.freeimages.com
Źródło fot. www.freeimages.com
Niezależnie od tego czy pan młody posiada marynarkę jednorzędową czy dwu rzędową, zawsze mini bukiecik umieszczamy na lewej klapie. Aby całokształt wyglądał elegancko i z klasą, należy ozdobę w klapie umocować tak, aby łodyżka trafiła pod klapę marynarki. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji mamy ograniczone możliwości, ponieważ butonierka nie powinna być szersza niż około 2,5 cm, aby bez problemu przeszła przez dziurkę w klapie i była niewidoczna.
Źródło fot. www.pixabay.com
Najczęściej butonierki komponuje się z żywymi kwiatami w stylu bukietu panny młodej. Nie ma nic złego w tym, żeby ozdobić ją elementami z papieru, piór, gałązek, czy koralików. Dzięki takiej ozdobie pan młody poczuje się wyróżniony, a jednocześnie doda odrobinę smaku w jego stylizacji.
Co myślisz? Napisz.