
Para młoda w trakcie przygotowywań do ślubu ma sporo rzeczy na głowie, które kumulują się w tym najważniejszym właśnie dniu. To wtedy istotne jest to, aby wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Z racji tego, że młodzi sami wszystkiego nie zrobią, warto, by pomyśleli o poproszeniu o pomoc osobę zaradną, która będzie jednocześnie pełnić funkcję świadka.
Świadkowie są potrzebni zarówno na ślubie cywilnym, jak i też kościelnym. Istotne jest to, by były to osoby pełnoletnie i posiadały dowód osobisty. Świadek musi mówić po polsku. Jeżeli tak nie jest, konieczna jest pomoc tłumacza. Warto wiedzieć, że świadkowie mogą być tej samej płci, jednakże osoby przesądne z pewnością wiedzą o tym, że dwie kobiety przynoszą pecha.
Świadkiem najlepiej, by była osoba nam bliska, która ma w głowie trochę oleju. To z tego względu, że bycie świadkiem to nie tylko zaszczyt, ale i ciężka praca. Generalnie świadków na ogół wybiera się z bliskiej rodziny, bądź też z grona przyjaciół.
Świadek odpowiedzialny jest za wiele kwestii, a jego odpowiedzialność dodatkowo różni się w zależności od decyzji pary młodej. Standardowo świadek powinien troszczyć się o obrączki i dowody osobiste, gdyż to on musi dostarczyć je do księdza przed samym ślubem. Wtedy też powinien on mieć ze sobą potwierdzenie o odbyciu przedślubnej spowiedzi przez parę młodą. Ponadto pomaga on młodym w trakcie odbierana bukietów ślubnych, prezentów podczas składania życzeń przez gości. Świadek jest również odpowiedzialny za zabezpieczenie prezentów przed ewentualną kradzieżą, gdyż w wielu przypadkach chodzi o dużą gotówkę lub kosztowne prezenty. Świadek troszczy się ponadto o wizerunek panny młodej. Powinien jej pomagać, doradzać w sytuacji, kiedy się rozmaże, ubrudzi, mieć przy sobie kilka niezbędnych drobiazgów, z pomocą których można szybko umalować usta, przypudrować nos, zacerować rozdarcie, itd.
Świadek jest również odpowiedzialny niejako za atmosferę przy stole. To on powinien zabawiać gości pod nieobecność młodych. Jego zadaniem jest również wzniesienie pierwszego toastu. Oprócz tego świadek często pomaga też panu młodemu w trakcie oczepin, w których zazwyczaj i sam bierze udział. Jak już wcześniej zostało wspomniane, świadek powinien troszczyć się o gości – od czasu do czasu załatwiać spory, dbać o to, by wszyscy byli zadowoleni w miarę możliwości. Na koniec warto również dodać, że powinien on mieć baczenie na ogólny przebieg wesela – to jest, czy orkiestra nie robi zbyt długich przerw, a także, czy obsługa nadąża z wydawaniem dań.
Fot. Dream Studio.

Co myślisz? Napisz.