Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Praktyczny poradnik druhny

Przez Opublikowany 0 15 min, czytania 3.3K przeczytane

Nie da się zaprzeczyć, że bycie druhną lub świadkiem to wielki zaszczyt. Jednak pełnienie takiej funkcji przede wszystkim wiąże się z dużą ilością obowiązków. Należy tutaj wskazać, że druhna to jedna z najważniejszych osób na przyjęciu. Poza wspieraniem Panny Młodej i dbaniem o dobrą zabawę gości, druhna musi również dobrze się prezentować, być życzliwa i miła dla gości, udzielać informacji. Nie da się zaprzeczyć, że są to bardzo ważne kwestie. Co druhna powinna, a czego nie powinna robić? Wszystkie kwestie omówimy w poniższym artykule. Na początku należy jednak wskazać, że nie powinno się utożsamiać pojęć druhna i świadek. Niemniej jednak zgodnie z przyjętym znaczeniem językowym w Polsce obu pojęć używa się naprzemienne, traktowane są jako synonimy.

Druhna a świadek

Świadek według Słownika Języka Polskiego to:

osoba obecna przy czymś i mogąca opowiedzieć o tym
osoba obecna przy dokonaniu aktu prawnego i potwierdzająca podpisem ten akt

Należy zauważyć, że świadek, a właściwie świadkowa to jedna z najważniejszych osób w dniu ślubu. Jej zadaniem jest nie tylko doradzanie Pannie Młodej, ale również pomoc w praktycznie wszystkich kwestiach związanych z przebieg przyjęcia weselnego. Jednym z najważniejszych zadań świadka jest złożenie podpisu przy dokonaniu aktu prawnego – w przypadku ślubu mowa o akcie małżeństwa.

Druhna według Słownika Języka Polskiego to:

młoda kobieta towarzysząca pannie młodej do ślubu

Tutaj bardzo ważne jest, aby zauważyć, że druhen może być kilka. To w zasadzie najważniejsza różnica pomiędzy świadkiem i druhną. Niemniej jednak decydując na wybór kilku druhen należy pamiętać o najważniejszym – wyborze druhny przewodniczącej, czyli tej, która będzie niejako stała na czele wszystkich druhen, to najważniejsza druhna, to ona będzie składać podpisy na dokumentach. Decydując się na wybór kilku druhen należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii – niezwykle istotne jest, aby bardzo dokładnie podzielić obowiązki pomiędzy druhny. Nie da się zaprzeczyć, że w przeciwnym razie mogłoby dojść do wielu nieporozumień na tym tle.

Kto może zostać świadkiem?

W zasadzie wyróżnić można tylko jedno wymaganie – świadkiem może być wyłącznie osoba pełnoletnia w świetle prawa cywilnego. W praktyce oznacza to, że jest to osoba, która ukończyła 18 lat lub kobieta, która ukończyła 16 lat i za zgodą Sądu Rodzinnego wstąpiła w związek małżeński (ze względu na fakt, że taka osoba jest traktowana jako pełnoletnia – tak jakby miała ukończone 18 lat). Należy powiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii – w dniu ślubu świadkowa powinna stawić się wcześniej i posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości. W zasadzie to jedne obowiązki świadka. W przypadku ślubu kościelnego może być również wymagane, aby świadek zgłosił się do spowiedzi. Warto jest tutaj powiedzieć o jeszcze jednej kwestii. Czasami jest tak, że narzeczeni decydują się na osobny ślub kościelny i cywilny. Należy zauważyć, że w takim przypadku świadkiem nie musi być ta sama osoba. Podsumowując – formalnego wymogi uprawniające do bycia świadkiem:

Ślub kościelnyŚlub konkordatowyŚlub cywilny
Ukończone 18 lat, a w szczególnych przypadkach 16 latUkończone 18 lat, a w szczególnych przypadkach 16 latUkończone 18 lat, a w szczególnych przypadkach 16 lat
Posiadanie ważnego dokumentu tożsamościPosiadanie ważnego dokumentu tożsamościPosiadanie ważnego dokumentu tożsamości
Odbycie spowiedziOdbycie spowiedzi
Świadkami na osobnym ślubie kościelnym i cywilnym mogą być różne osoby.

 

Jakie są obowiązki druhny?

Podstawowym obowiązkiem jest pomoc przyszłej Pannie Młodej w przygotowaniach do uroczystości. Przede wszystkim chodzi tutaj porady dotyczące wyboru sukni ślubnej. To druhna powinna być obecna przy wizytach Panny Młodej w salonach mody ślubnej. Rady druhny są niezwykle ważne. Jednak rola druhny nie kończy się wyłącznie na poradach dotyczących wyboru sukni ślubnej. Obowiązków jest znacznie więcej. Druhna powinna również pomagać Pannie Młodej we wszystkich innych obowiązkach związanych z organizacją wesela, ale nie tylko. Najważniejsze jest, aby druhna wspierała Pannę Młodą w jej inicjatywach. Pomagała szukać pomysłów na niezwykłą sesję ślubną, oryginalne prezenty do gości, księgę gości. Druhna to taki dobry duch przygotowań ślubnych. Osoba, która jest praktycznie na każde zawołanie, w miarę swoich możliwości chętnie pomaga we wszystkim. Tutaj należy dodać kilka ważnych kwestii dotyczących obarczania świadków zbyt dużą ilością obowiązków przez Parę Młodą. Nie da się zaprzeczyć, że bycie świadkiem to przede wszystkim mnóstwo obowiązków i wielka odpowiedzialność, niemniej jednak narzeczeni powinni pamiętać o tym, że świadkowie również mają swoje życie. Nie muszą być obecni na każde zawołanie. Mają pomagać narzeczonym, ale tylko w miarę swoich możliwości. To bardzo ważna kwestia, o której często zapominają narzeczeni.

Obowiązki druhny:Druhna nie powinna:
Pomoc w wyborze sukni ślubnej 

 

Organizować zamiast Panny Młodej wesela 😉 – oczywiście należy traktować to stwierdzenie z lekkim przymrużeniem oka. Chodzi o to, aby nie obarczać druhny zbyt dużą ilością obowiązków

 

Pomoc w wyborze wiązanki ślubnej

 

Wyglądać ładniej niż Panna Młoda – mowa tu o stroju, makijażu, dodatkach, ale również sukni ślubnej

 

Organizacja wieczoru panieńskiego

 

Obecność w domu Panny Młodej od początku przygotowań – pomoc w ubraniu Panny Młodej, obecność przy błogosławieństwie

 

Przygotowanie ryżu lub pieniędzy, które po uroczystości goście rzucą w kierunku Pary Młodej

 

Posiadanie przy sobie „zestawu małego ratownika” – dodatkowych pończoch, igły, nitki, pudru, tabletek przeciwbólowych, plastrów

 

Pomoc w odebraniu od gości prezentów, kwiatów

 

Wskazanie gościom miejsc, które powinni zająć, informowanie o przebiegu uroczystości

 

Druhna przede wszystkim powinna ciągle się uśmiechać i w razie potrzeby pomagać Pannie Młodej

Organizacja wieczoru panieńskiego

To chyba jeden z najprzyjemniejszych obowiązków druhny. Należy pamiętać o tym, że wieczór panieński powinien być jednym z najbardziej wyjątkowych wieczorów w życiu Przyszłej Panny Młodej. W końcu jest to niejako symbol, następnego dnia Panna Młoda nie będzie już Panną, a mężatką. Wyróżnić można wiele pomysłów na organizację wieczoru panieńskiego. Wiele zależy od upodobań i gustu przyszłej Panny Młodej. Najważniejsze jest, aby druhna pamiętała o tym, że wieczór panieński organizowany jest dla przyszłej Panny Młodej i to dla niej ma być wyjątkowym i niezapomnianym. Poniżej kilka pomysłów na organizację wieczoru panieńskiego.

Babski wieczór w domu

To jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej właśnie w taki sposób organizowany jest wieczór panieński. Oczywiście druhna, która decyduje się na to rozwiązanie powinna odpowiednio przygotować takie wieczór panieński. Ważne jest, aby zadbać o każdy szczegół. Warto jest poszukać pomysłów na różnego rodzaju gry, które umilą zabawę. Można również zdecydować się na organizację wieczoru zwierzeń, gdzie przyszła Panna Młoda będzie mogła opowiedzieć o swoich przemyśleniach, przedstawić wątpliwości. Z pewnością jest to dość klasyczny wieczór panieński.

[smart-grid row_height=”350″ mobile_row_height=”250″]

 

[/smart-grid]

 

Wyjście do klubu, na koncert, imprezę

Nie da się zaprzeczyć, że jest to kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku warto jest zadbać o przygotowanie jakiś przedmiotów, np. opasek, koszulek, tatuaży, które będą symbolizowały wieczór panieński. Gdzie można wyjść? Z pewnością w takim przypadku sprawdzi się zabawa w klubie, na imprezie w domu. Dość ciekawym rozwiązaniem jest zabranie przyszłej Panny Młodej na koncert jej ulubionego zespołu. Z pewnością będzie to miłe i zaskakujące rozwiązanie, a taki wieczór panieński na długo zapadnie w pamięci przyszłej Panny Młodej.

[smart-grid row_height=”400″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Wyjazd do SPA

Odpoczynek w SPA po jakże skomplikowanych przygotowaniach do ślubu. Kto nie marzy o takim rozwiązaniu? Być może trafionym pomysłem na wieczór panieński okaże się zabranie przyszłej Panny Młodej do SPA, gdzie będzie mogła odpocząć i zregenerować siły przed ślubem i weselem. Z pewnością jest to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznej formy wieczoru panieńskiego. Taki odpoczynek może okazać się jedyną rzeczą, której pragnie Panna Młoda przed ślubem. Takie naładowanie baterii z pewnością przyda się zarówno przyszłej Pannie Młodej, jak i druhnie.

[smart-grid row_height=”350″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Jaki widać powyżej, wyróżnić można wiele ciekawych rozwiązań na wieczór panieński. Najlepiej jeśli druhna zrobi przyszłej Pannie Młodej niespodziankę. Na wieczór panieński powinny zostać zaproszone przyjaciółki i osoby bliskie Pannie Młodej. Co do pokrycia kosztów organizacji wieczoru to ich podział powinien być uzgodniony z przyszłą Panną Młodą. Nie da się zaprzeczyć, że zgodnie z praktyką koszty pokrywa druhna, przyszła Panna Młoda lub obie panie. Niemniej jednak najważniejsze jest, aby zorganizowany wieczór był niezapomniany dla przyszłej Panny Młodej. W związku z organizacją wieczoru panieńskiego należy powiedzieć o jeszcze jednym obowiązku druhny. Mowa tu o pilnowaniu przyszłej Panny Młodej. Mimo że sytuacje, gdzie Panna Młoda zdradza swojego wybranka przed ślubem, a później ucieka spod ołtarza, znane są głównie z filmów, to warto, aby druhna zachowała umiar w spożywaniu alkoholu i zwracała uwagę na to, co robi przyszła Panna Młoda.

Prezent dla Panny Młodej z wieczoru panieńskiego

Druhna powinna również zadbać o to, aby Panna Młoda otrzymała jakąś pamiątkę z wieczoru panieńskiego. Może to być koszulka, opaska, okulary, kubek, poduszka – jednym słowem wszystko, co symbolizowało wyjście. Niezwykle ważne jest również wykonywanie zdjęć podczas zabawy. Z pewnością takie fotografie będą stanowiły niezwykłą pamiątkę. Osoby uczestniczące w wieczorze panieńskim mogą również kupić jakąś pamiątkę dla przyszłej Panny Młodej. Najczęściej są to jakieś erotyczne gadżety, np. kostki do gry, Kamasutra, bielizna. Oczywiście można również pomyśleć o innej pamiątce. Niemniej jednak każdy prezent mile widziany.

Strój druhny

Największy dylemat druhny – w co się ubrać? Obowiązuje w zasadzie jedna, najważniejsza zasada – druhna nie może wyglądać lepiej od Panny Młodej. Oczywiście ważne jest, aby sukienka była elegancka. Nie może być zbyt krótka, mieć zbyt duży dekolt. Takie sukienki z pewnością można założyć do klubu, ale nie na ślub. Szczególnie w przypadku, gdy chodzi o druhnę, która powinna dobrze się prezentować. Tak więc najlepiej jeśli będzie to sukienka midi lub maxi. Co do koloru w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Tutaj decyzja należy do druhny. Niemniej jednak należy unikać sukienek, które mają kolorowe napisy, odważne wzory. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór sukienki jednokolorowej. Jeśli chodzi o makijaż to tutaj również nie obowiązują żadne sztywne zasady. Oczywiście makijaż nie powinien być zbyt ostry. Najlepiej jest postawić na klasyczne rozwiązania – delikatny, stonowany makijaż. Dzięki temu druhna będzie wyglądać poważnie, a uroda zostanie podkreślona delikatnym makijażem. To kolejna niezwykle istotna kwestia. Czas na fryzurę. Tutaj również trudno jest wskazać jakąkolwiek zasadę. Oczywiście upięcie nie powinno być bardziej okazałe niż fryzura Panny Młodej. W zasadzie to tyle zależności. Niezwykle ważnym elementem stylizacji druhny jest biżuteria. Powinna pasować do wybranej sukni oraz makijażu. Z pewnością w takim przypadku fantastycznie sprawdzą się klasyczne zestawy – wisiorek, bransoletka, kolczyki. Z ilością i wielkością biżuterii nie należy przesadzać. Należy zauważyć, że wybrana biżuteria powinna być wyłącznie dodatkiem do stroju druhny. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych sukienek.

Kilka druhen = kilka stylizacji

Nie da się zaprzeczyć, że kilka druhen to jeszcze dość mało powszechne rozwiązanie w Polsce. Z pewnością w takiej sytuacji warto jest zastanowić się nad odpowiednią stylizacją druhen. Tak więc mogą mieć na sobie takie same sukienki lub różne sukienki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że stylizacje druhen powinny być odpowiednio dobrane. Sukienki nie muszą mieć takiego samego koloru czy fasonu. Niemniej jednak dobrze jest, jeśli będą do siebie pasowały. Należy zauważyć, że z pewnością druhny będą przepięknie się prezentowały, jeśli będą wyglądały tak samo lub podobnie. Poniżej prezentujemy kilka fotografii z ciekawymi rozwiązaniami, nad którymi warto jest się zastanowić.

 

Druhny ubrane w bardzo podobne sukienki
Druhny ubrane w bardzo podobne sukienki, uszyte z tego samego materiału, w tym samym kolorze, ten sam fason. Jedyna różnica pomiędzy sukienkami to różnie wykończona góra sukienki. Z pewnością jest to bardzo ciekawe rozwiązanie.

 

Druhny w bardzo podobnych sukienkach
Druhny w bardzo podobnych sukienkach, delikatnie różniących się od siebie odcieniem koloru oraz wykończeniem góry sukienki. Taki sam fason oraz materiał, z którego została uszyta sukienka.

 

Druhny w bardzo podobnych sukienkach
Druhny w takich samych sukienkach, uszytych z takiego samego materiału, ten sam kolor. Nie da się zaprzeczyć, że w takim przypadku druhny również bardzo ciekawie się prezentują. Z pewnością warto jest zastanowić się także nad takim rozwiązaniem.

[smart-grid row_height=”350″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Wiązanka dla druhny

Tutaj najważniejsza jest jedna zasada. Wiązanka druhny nie może być bardziej okazała od bukietu ślubnego Panny Młodej. To prawdopodobnie jedyna kwestia, na którą powinna zwrócić uwagę druhna. Ważniejsza jednak jest inna kwestia. Co do wyboru kształtu wiązanki, rodzaju i koloru kwiatów z której będzie wykonana druhna ma dwie możliwości – dobrać tak wiązankę, aby wyglądała jak pomniejszy bukiet Panny Młodej, może być w innym kolorze. Druga możliwość to wybór zupełnie innej wiązanki, niemniej jednak przy uwzględnieniu zasady, że powinien on być mniej okazały od bukietu Panny Młodej. Poniżej kilka przykładów wiązanek dla druhny.

[smart-grid row_height=”450″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Życzenia dla Panny Młodej od druhny

Życzenia dla Pary Młodej od druhny powinny być wyjątkowe i szczere. Poniżej kilka przykładów przepięknych życzeń.

Małżeństwo to piękno –
bycia we dwoje.
Małżeństwo to poszukiwanie –
drogi do celu.
Małżeństwo to skarb –
którym jest Wasza miłość.
Małżeństwo to Wy –
na zawsze razem.
Z najlepszymi życzeniami
w dniu Ślubu…

 

Niechaj szlachetność celów związek Wasz opromieni.
Niechaj po latach wielu nic szczęścia Waszego nie zmieni.
Zdrowie, miłość, dostatek niech w domu Waszym panują.
Wesołe dziecięce uśmiechy niech nad tym wszystkim górują.

 

W dniu Waszego Ślubu przyjmijcie życzenia –
Niech Wam Bóg kłopoty w wielką radość zmienia.
Niech Was poprowadzi, ścieżki Wam prostuje,
da chleba w obfitości, dziećmi obdaruje.
W uroczystym dniu zaślubin życzymy Młodej Parze,
by Wam życie dało wszystko, co może dać w darze:
szczęście, pogodę w miłości i uśmiech wiecznej radości!

 

Na drodze życia są światła i mroki,
raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
ale gdy razem się idzie, we dwoje,
łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc w dniu zaślubin życzymy Młodej Parze,
by życie dało jej wszystko, co w darze
dać może: szczęścia, pogody, radości,
razem z uśmiechem wieczystej miłości…

 

Niech ta nowa dla Was droga,
życie Wasze wypogodzi!
W sercu ludzi, w łasce Boga,
niech Wam każda chwila schodzi.
Szczęśliwa Młoda Paro,
życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu,
miłości gorącej jak słońce,
szlachetnej jak złoto, czystej jak łza,
słodkiej jak miód oraz spełnienia
pięknych marzeń i wspólnych planów.

 

Święta dziś chwila Młoda Paro!
Z miłością szczerą, co w sercach płonie,
u stóp ołtarza, klękacie z wiarą,
Kapłan nad Wami, podnosi dłonie.
Bądźcie szczęśliwi! – To dwa wyrazy,
z których niech cała przyszłość się złoży,
przyszłość pomyślna, czysta, bez skazy…

 

Z okazji Waszego Święta
życzenia wszystkiego najlepszego:
Niech każdy dzień dostarcza radości
i uśmiech w sercach zawsze gości,
niechaj problemy Was omijają,
a wszyscy mocno kochają,
bo jak nikt na świecie,
Wy na to zasługujecie!

 

W maleńkiej obrączce uczuć świat cały,
Miłość, obowiązek, wzniosłe ideały.
Maleńka obrączka, a znaczy tak wiele…
Na całe życie włożona w kościele.

 

Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi.
Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi.
Młoda żono przytul męża, Twej miłości barwny kwiat.
Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat

 

Życzę wszystkiego czego Wam trzeba:
autostrady wiodącej do nieba
bez żadnych ograniczeń prędkości,
do tego jeszcze ogromu radości,
by każdy dzień się w szczęście zmieniał,
i się spełniły Wasze marzenia.
Żeby Wam nigdy nie zabrakło w domu
talerza ryżu i makaronu
słońca bez końca, kwiatów pachnących,
za oknem ptaków śpiewających.
Każde z tych życzeń na pewno się spełni,
ponieważ płynie prosto z serca głębi.

 

Dzisiaj ślub Wasz, Państwo Młodzi!
W takim dniu się zawsze godzi
życzyć szczęścia dni rozlicznych
i gromadki dzieci ślicznych.
Tylko One sprawić mogą,
że nad życia trudną drogą,
pośród smutków, zawsze, wszędzie,
słońce Wam świeciło będzie.

 

Młodej Parze, Boże stwórz życie z najpiękniejszych róż!
Dużo szczęścia, własnej chatki i tytułu mamy, tatki.
Byście mieli tyle dziatek, ile razem macie latek.
Małe, grube i pyskate, niech pilnują swego tatę,
by nie zamknął ich na kłódkę, sam nie poszedł zaś na wódkę.

 

A kiedy przyjdzie już ten czas,
By pójść przez życie razem,
Pójdziemy zachwyceni wraz,
Miłość nam będzie drogowskazem.
A więc podajmy sobie dłoń
I złączmy serc swych bicie,
Wspólny nam los i wspólny dom
Na całe nasze życie!

http://wierszykolandia.pl/

Wyjątkowy prezent dla Pary Młodej

Z pewnością wybór prezentu dla Pary Młodej będzie wiązał się z nie lada wyzwaniem. W końcu trudno jest wybrać odpowiedni upominek. Nie da się zaprzeczyć, że jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wręczenie dla Pary Młodej pieniędzy. Jaka powinna to być kwota? Oczywiście należy pamiętać o tym, że prezent zależy możliwości finansowych wręczającego. Niemniej jednak szacuje się, że prezent od świadka powinien być nieco droższy, niż prezenty wręczane od gości. W ostatnim czasie goście wręczają w kopercie Parze Młodej około 400 złotych. Tak więc prezent od świadka powinien być nieco większy – 500 złotych, 600 złotych lub więcej. Niemniej jednak należy pamiętać o jednym – oczywiście prezent zależy od indywidualnych możliwości. Nie można wymagać od świadka wręczenia konkretnej sumy pieniędzy czy konkretnego prezentu. Tym bardziej, że Panna Młoda z pewnością dobrze zna swoją druhnę i jej możliwości. To jedna z najważniejszych kwestii. Równie dobrze druhna może wręczyć prezent, który będzie stanowił dla narzeczonych pewnego rodzaju pamiątkę sentymentalną. Z pewnością właśnie takie prezenty są najpiękniejsze. Ze względu na fakt, że druhna z pewnością dobrze zna Parę Młodą może również zdecydować się na zakup przedmiotu, który przyszli małżonkowie planują sami zakupić.

Zdjęcia: www.etsy.com

Zdjęcia: www.zalando.pl

Zdjęcia: www.topshop.com

Zdjęcia: pinterest.com

Zdjęcia: Pixabay.com

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

Brak komentarzy.

Co myślisz? Napisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *