W kościele rzymsko-katolickim przyjmuje się, że młode pary chcące się pobrać muszą przed ślubem spisać protokół przedślubny. Istnieje wiele nieprawdziwych stwierdzeń na temat tego dokumentu. My na łamach tego artykułu postaramy się je wszystkie omówić i wyjaśnić kwestie z tym związane.
Dokument, któremu poświęcony jest niniejszy artykuł, przez wielu nazywany protokółem przedślubnym, faktycznie nazywa się „protokołem rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa”. Protokół, w zależności od kancelarii, w jakiej jest spisywany, przybiera różną postać, choć zawsze ma na celu przedstawienie tych samych informacji. Młodzi mogą uzupełnić protokół jak ankietę lub też może on zostać przeprowadzony w postaci standardowego wywiadu, w trakcie którego odpowiadają na pytania. W protokole zawarte zostają nie tylko dane personalne, ale także informacje odnośnie wiary, znajomości własnego związku, itd. Protokół wykazuje, iż przed parą nie stoją żadne przeszkody, które mogłyby uniemożliwić zawarcie małżeństwa.
W zależności od parafii, w jakiej spisywany jest protokół przedślubny, może on przybierać różną postać. Niektórzy kapłani zadają pytania w trakcie pogłębionej rozmowy duchowej. Tłumaczą wtedy młodym znaczenie poszczególnych informacji, ukazują możliwe odpowiedzi, itd. Niekiedy kapłan po prostu przedstawia egzemplarz protokołu, a następnie zadaje konkretne pytania chcąc uzyskać krótką rzeczową odpowiedź.
Obecnie na ogół przyjmuje się, że protokół spisywany jest w trackie drugiej wizyty w kancelarii parafialnej. Ma to miejsce około 3 miesiące przed ślubem, chyba, że okoliczności na to nie pozwalają.
Protokół składa się z czterech części, w których para młoda odpowiada na pytania przygotowane w oparciu o prawo kanoniczne. W części pierwszej podawane są dane personalne. Młodzi oprócz podania nazwisk, imion, legitymują się dowodami osobistymi, a także potwierdzają przyjęcie sakramentów świętych takich jak chrzest, I komunia, czy bierzmowanie. W dokumentach zostaje także wpisana notka odnośnie adresów zamieszkania, stanu cywilnego, aktualnego zawodu oraz posiadanego wykształcenia. Duchowny, jeśli zajdzie taka potrzeba, zadaje także pytania odnośnie wyznania.
W kolejnej części protokołu przedślubnego para młoda potwierdza brak przeszkód małżeńskich, które zostały określone w prawie kanonicznym, a także i ustawowym.
W kolejnej części omawiane są wady oświadczenia woli, natomiast w ostatniej informacje, które są istotne w sytuacji małżeństw mieszanych obrzędowo.
Biorąc udział w spisywaniu protokołu przedślubnego para młoda musi przedstawić także pewne dokumenty. Znajduje się wśród nich świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej, zaświadczenie konkordatowe, odpis aktu małżeństwa z USC, prośba o wygłoszenie zapowiedzi, a także metryka chrztu św. Niektóre z dokumentów tutaj podanych nie są wymagane od jednej ze strony lub obu w sytuacji, kiedy ślub odbywać się będzie odpowiednio w parafii jednego z narzeczonych lub rodzimej miejscowości.
Co myślisz? Napisz.