Jednym z podstawowych dokumentów, który będziemy musieli spisać przed przystąpieniem do sakramentu małżeńskiego w kościele katolickim, jest protokół przedślubny. Warto jest dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób przebiega wypełnienie go, a także co jest niezbędne do jego zatwierdzenia.
Protokół przedślubny
Ogólnie przyjętym terminem, w którym powinno wypełniać się protokół przedślubny jest okres na 3 miesiące przed datą ślubu. To właśnie wtedy młoda para w sposób formalny może potwierdzić chęć przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Jest to zarazem druga wizyta w kancelarii parafialnej, gdyż pierwszą opisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby protokół zacząć spisywać już podczas pierwszej wizyty.
Wizyta, której celem jest spisanie protokołu, wymaga posiadania szeregu niezbędnych dokumentów, o które poprosi nas kapłan. Pierwszymi z nich są dowody osobiste. To dzięki nim potwierdzimy swą tożsamość. Kolejnymi są metryki chrztu wraz z informacją o odbytym sakramencie bierzmowania. Te dwa dokumenty były już wcześniej wymienione. Dodatkowymi dokumentami do okazania są świadectwa nauki religii. Nie muszą być to wszystkie świadectwa, a jedynie to ostatnie, najbardziej aktualne. Niektórzy jednak duchowni wymagają także pozostałych świadectw, np. ze szkoły gimnazjalnej, czy podstawowej. Dlatego warto je wcześniej przygotować. Ostatnim dokumentem jest zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, które wyklucza jakiekolwiek okoliczności uniemożliwiające zawarcie związku małżeńskiego.
W trakcie spisywania protokołu osoba duchowna zada także kilka pytań, które są proste i dotyczą życia narzeczonych, ich obecnego związku.
Po spisaniu protokołu otrzymamy także od duchownego informacje oraz karteczkę, z którą będziemy musieli udać się do spowiedzi. Pierwszą spowiedź odbyć możemy zaraz po spisaniu protokołu, drugą natomiast w dzień lub przeddzień ślubu. Pamiętać należy o tym, aby nie zapomnieć o tymże zaświadczeniu, gdyż w dniu ślubu będziemy musieli przedstawić go kapłanowi. To właśnie po spisaniu protokołu przez trzy najbliższe niedziele są wystawiane lub głoszone zapowiedzi. W niektórych parafiach zaś zapowiedzi są głoszone przez trzy ostatnie niedziele przed zawarciem związku małżeńskiego. Jeżeli jedna ze stron młodej pary pochodzi z innej parafii, musi ona dostarczyć do swojej parafii informację o zapowiedziach. Dokument polecający wygłoszenie zapowiedzi otrzymamy w parafii, w której spisaliśmy protokół. Po wygłoszeniu zapowiedzi pamiętajmy o odebraniu od księdza zaświadczenia o ich wygłoszeniu, które musimy przedstawić w kancelarii, w której dokonywaliśmy formalności podpisania protokołu.
Wygłoszenie zapowiedzi bardzo często wiąże się z dobrowolną ofiarą na kościół. Dlatego warto popytać wśród rodziny, sąsiadów, jak to wygląda w praktyce w parafiach, w których mają być one głoszone.
Źródło fot. www.foter.com
Co myślisz? Napisz.