Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Przedweselny stres – jak sobie z nim radzić?

Przez Opublikowany 0 4 min, czytania 315 przeczytane

Decyzja o ślubie to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Nic dziwnego, że podjęciu jej towarzyszą wielkie emocje. Organizacja wesela to z kolei wielkie przedsięwzięcie, wymagające skoordynowania wielu działań i podjęcia wielu decyzji. Ślub w kościele, w urzędzie czy w plenerze? Sala na wesele większa czy mniejsza? Zespół czy DJ?
Poza tym zarówno ślub, jak i wesele, są swego rodzaju wystąpieniami publicznymi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że okres przedweselny może być pełen napięć i stresu. Jak sobie z tym radzić? 

Pokonaj przedweselny stres

Stres jest reakcją organizmu na wydarzenia, które zakłócają naszą wewnętrzną równowagę. Stres może motywować do działania, sprawiać, że poczujemy się bezsilni lub całkowicie nas paraliżować. Żeby zapanować nad stresem należy zająć się jego przyczyną oraz znaleźć sposoby na relaks.
Żeby pokonać stres zacznij od ustalenia co jest stresorem, czyli źródłem stresu. Skup się na swoim stresie i odpowiedz sobie na pytanie czego się boisz. Czy masz wątpliwości dotyczące decyzji o ślubie czy chodzi tylko o organizację wesela. Może martwi Cię czy goście dopiszą, czy fryzjer uczesze Cię dokładnie tak jak chciałaś i czy sala na wesele będzie wyglądać tak, jak zapewniał organizator. Kiedy ustalisz przyczynę stresu będzie Ci łatwiej określić czy twój lęk jest racjonalny i co możesz z nim zrobić.

Przedweselny stres – zapanuj nad tym, nad czym możesz zapanować

Kiedy już poznasz źródło stresu zastanów się czy możesz zrobić coś, co sprawi, że wszystko pójdzie tak, jak powinno. Nie jesteś w stanie zamówić pogody na ten dzień, ale możesz np. przygotować listę rzeczy, które są do zrobienia przed weselem i sprawdzić czy wszystko się zadziało. Jeśli sen z powiek spędza Ci np. to, czy sala na wesele spełni wasze oczekiwania, odwiedź ją kilkakrotnie. Zapytaj organizatora czy może pokazać Wam zdjęcia z przyjęć, które już miały miejsce, poproś o degustację weselnego menu. Oglądając różne sale na wesele rób notatki, to pomoże Ci podjąć decyzję, co do której będziesz w pełni przekonana. I pamiętaj, że większość rzeczy, którymi się zamartwiamy nigdy się nie wydarzy, warto sobie to uświadomić i nie zamartwiać się na zapas. 

Wycisz się, oddychaj, zapewnij sobie relaks

Jeśli dopadają Cię czarne myśli i odczuwasz napięcie w ciele, znajdź sposób na relaks. Nie musi być to nic szczególne, po prostu rób to, co pozwala Ci się odstresować w innych sytuacjach.
Dla odzyskania równowagi ogromne znaczenie ma świadome oddychanie. Jeśli czujesz stres, połóż się wygodnie, weź głęboki wdech nosem i wydech ustami. Powtórz tę prostą czynność 10 razy, oddychają do przepony. Staraj się oddychać tak, by unosił się twój brzuch i żeby klatka piersiowa pozostała nieruchoma. Oddychanie to najprostszy sposób radzenia sobie ze stresem, który nie niesie za sobą żadnych ograniczeń. Twój oddech zawsze jest z Tobą i możesz oddychać wszędzie.
W stan relaksacji może wprowadzić Cię joga, medytacja, modlitwa, słuchanie relaksacji lub dźwięków natury. W odzyskaniu spokoju pomogą też ciepła kąpiel i masaż. Możesz udać się do masażysty albo poprosić o masaż przyszłego małżonka.

Rozmawiaj i postaw na ruch

Jedną z najlepszych i najprostszych metod radzenia sobie ze stresem jest rozmowa z bliską osobą. Z takiej formy radzenia sobie ze stresem korzystają głównie kobiety. Już samo mówienie o tym, co nas stresuje, męczy, co budzi nasz niepokój pozwala poczuć ulgę. Jeśli odczuwasz stres porozmawiaj z przyjaciółką. To pozwoli zrzucić z ramion ciężar i poczuć się lepiej.
Dobrym sposobem na zrelaksowanie się jest dawka ruchu. Nie musi być to wyczynowy sport, wystarczy bieganie, rower lub siłownia. Jeśli nie trenujesz na co dzień i uważasz, że nie jesteś w stanie biegać czy ćwiczyć, idź na długi spacer. Może być to spacer w samotności albo spacer we dwoje. Możecie podczas niego rozmawiać i milczeć. Ruch na łonie przyrody to świetny środek przeciwstresowy. 

Przedweselny stres – czego nie robić? 

Sposobem na radzenie sobie ze stresem nie powinien być alkohol ani inne używki. Zwłaszcza jeśli dopada Cię stres dzień przed ślubem spożywanie alkoholu czy używek może okazać się niebezpieczne. Wyczerpany przygotowaniami, osłabiony stresem organizm może zupełnie inaczej zareagować nawet na stosunkowo niewielkie dawki alkoholu, lepiej więc nie ryzykować. W przeddzień wesela nie sięgaj też po środki uspokajające, nawet te łagodne. Mogą wywołać m.in. nadmierną senność i zmęczenie. 

Tekst sponsorowany: GoCook – organizator przyjęć weselnych https://gocook.pl/wynajem-sali/sala-na-wesele

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

Brak komentarzy.

Co myślisz? Napisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *