Ślub to piękna ceremonia. Niestety nie zawsze jest tak, że w związku układa nam się tak, jakbyśmy chcieli. W niektórych przypadkach dochodzi do rozpadu pożycia małżeńskiego. Konieczne jest przeprowadzenie rozwodu. W poniższym artykule zawarte zostaną szczegółowe informacje dotyczące przesłanek i formalności rozwodowych.
Przesłanki do rozwodu.
Aby móc otrzymać rozwód trzeba spełnić pewne przesłanki. Przede wszystkim należy udowodnić trwały i całkowity rozpad pożycia małżeńskiego, który obejmuje trzy sfery:
- duchowną,
- fizyczną,
- gospodarczą.
Tylko w takim przypadku sąd może rozpoznać sprawę.
Przygotowanie do rozprawy.
Rozprawa odbywa się przed sądem I instancji. Małżonek, który występuje o orzeczenie rozwodu zobowiązany jest do złożenia w sądzie pozwu rozwodowego. Należy dołączyć do niego skrócony odpis aktu małżeństwa oraz skrócone odpisy aktu urodzenia dzieci. Wnioskodawca musi opłacić koszty postępowania sądowego, zazwyczaj jest to 600 złoty. W wyjątkowych sytuacjach strona może być zwolniona z uiszczenia tej opłaty. Następnie współmałżonek musi odpowiedzieć na pozew. Ostatnim elementem jest rozprawa. Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, mające na celu potwierdzić słuszność pozwu lub go odrzucić.
Rodzaje rozwodów.
W praktyce można wyróżnić dwa rodzaje rozwodów:
- z orzekaniem o winie: tutaj przebieg rozprawy jest dość skomplikowany. Przede wszystkim strona musi udowodnić winę współmałżonka,
- bez orzekania o winie: rozprawa jest znacznie prostsza, a czas jej trwania dużo krótszy.
W zależności od rodzaju rozwodu sąd może orzec wyrok na pierwszej lub kolejnej rozprawie:
- z winy jednego małżonka,
- z winy obojga małżonków,
- bez orzekania o winie.
Rozwód a dzieci.
Podczas rozprawy rozwodowej sąd ustala, z którym rodzicem ma mieszkać dziecko. Druga strona zobowiązana jest do płacenia alimentów na dzieci. Na wniosek stron sąd może ustalić, na skutek ich zgodnego oświadczenia, że opiekę nad dziećmi będą sprawować rodzice wspólnie.
Rozwód a majątek.
W zależności od ustroju majątkowego sąd może w różny sposób podzielić majątek. Inaczej będzie to wyglądało przy ustawowej wspólnocie majątkowej, a inaczej przy rozdzielności. Wszystko zależy od umowy między małżonkami.
Rozwód a unieważnienie małżeństwa.
Nie należy mylić pojęcia rozwód z unieważnieniem małżeństwa. Są to dwie odrębne instytucje. Przesłanki oraz przebieg rozwodu zostały opisane powyżej. Teraz zostaną podane przesłanki unieważnienia małżeństwa:
- nieosiągnięcie minimalnego wieku – 16 lat w przypadku kobiety i 18 lat w przypadku mężczyzny,
- choroba psychiczna jednej ze stron,
- pokrewieństwo lub powinowactwo współmałżonków,
- podstęp, błąd,
- przymus lub groźba,
- bigamia lub wielomałżeństwo.
Jeśli któryś z warunków wymienionych powyżej został spełniony małżonek może wystąpić o orzeczenie nieważności małżeństwa. Koszt przeprowadzenia postępowania sądowego to 200 złoty. Opłatę tą zobowiązana jest uiścić strona występująca z wnioskiem. Do skutków unieważnienia zalicza się:
- powrót do stanu cywilnego sprzed zawarcia związku małżeńskiego,
- powrót do nazwiska rodowego,
- wygaśnięcie powinowactwo powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego.
Źródło fot. www.pixabay.com
Arletta Bolesta
1 września, 2017Witam,
z kolei nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog.
dr Arletta Bolestaadwokat kościelny