Jednym z największych wydatków, w przypadku realizacji wesela, jest sala weselna. W zależności od standardu, a także usług, jakie będą świadczone w ramach wynajmu sali, może to być koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby nie zmarnować tych pieniędzy.
Najdroższe sale to te, które cieszą się największą popularnością. Cena sali często jest również uwarunkowana pewnymi udogodnieniami, które zostały wprowadzone w celu podniesienia jej standardu. Mowa tutaj o klimatyzacji, chłodniach, specjalnym wyposażeniu kuchni i wielu innych rzeczach. W zależności od tego, czy dany lokal udostępnia jedynie infrastrukturę, czy oferuje także jedzenie, napoje, obsługę, cena może się diametralnie różnić pomiędzy poszczególnymi lokalami. Już sam fakt wliczenia w wynajem alkoholu, to często dodatkowy wydatek rzędu kilku tysięcy. Warto to mieć na uwadze.
Jak już wcześniej zostało napisane, cena zależy od popularności lokalu. Jednakże to nie jest jedyny czynnik warunkujący jej wysokość. Często liczy się także jej usytuowanie. Jeżeli sala znajduje się na przykład w centrum miasta, w miejscu, do którego łatwo jest dojechać, popularny, to jej cena również będzie wyższa. Dlatego warto zwracać uwagę na miejsca, które ostały wybudowane na peryferiach miast, na wsiach, itd.
Przy wyborze sali należy również wziąć pod uwagę termin, w jakim chcemy zorganizować przyjęcie weselne. Najdrożej jest na przełomie czerwca, lipca, sierpnia i września. W przypadku pozostałych miesięcy możemy liczyć na pewne rabaty, a jeżeli ich nie ma, warto takowe negocjować.
W trakcie rozmowy z właścicielem sali istotne jest, aby dokładnie wypytać o kwestie związane z dekoracją, ewentualnymi posiłkami, alkoholem i napojami. To właśnie wtedy należy dokładnie poruszyć te kwestie, gdyż po podpisaniu umowy wielu właścicieli nie jest skorych do ustępstw, chyba, że za dodatkową opłatą.
Jeżeli wybieramy już konkretny lokal, którego infrastruktura się nam spodobała, koniecznym jest spisanie stosownej umowy, dzięki której uzyskamy na piśmie ustalenia, które zostały wynegocjowane z właścicielem sali. Umowa jest budowana w różny sposób. W zależności od tego, czy wynajmowana jest tylko sala weselna i jej infrastruktura, czy też młodych interesują inne usługi, np. catering, bądź pomoc kelnerów. Dlatego te kwestie mogą różnić się pomiędzy danymi lokalami.
Nie zrażajcie się, jeżeli właściciel sali poprosi was o wpłatę zaliczki. To jest już przyjętym standardem, że każda ze stron chce w jakiś sposób przypieczętować podpisaną umowę. Pamiętajcie! Zaliczki często nie podlegają zwrotowi. Jest to zabezpieczenie właścicieli sali na wypadek, kiedy młodzi rozmyślają się z wynajmu. Właściciele sali w ten sposób rekompensują sobie stratę danego terminu. Istotnym jest, by po dokonaniu wpłaty uzyskać jej potwierdzenie – to jest rachunek lub fakturę.
Fot. Pinterest.
Co myślisz? Napisz.