
Wydawać by się mogło, że ślub, będąc tak podniosłą uroczystością, może być zorganizowany w każdym calu, ze wszelkimi sugestiami pary młodej. Tak jednak nie zawsze jest, gdyż pewnych rzeczy, w niektórych sytuacjach, nie da się zmienić. A może jednak? Sprawdź jak.
Wiele par marzy o tym, aby ich ślub cywilny odbył się w wyjątkowym miejscu, w ciekawej scenerii. No cóż, na pewno każdy z nas widział na małym, czy dużym ekranie sytuacje rodem z hollywoodzkich produkcji, w trakcie których zakochana para młoda brała ślub w malowniczej, nadmorskiej scenerii, czy też w otoczeniu gór pod gołym niebem. Niestety to tylko film. W Polce nie jest tak łatwo zorganizować ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego.
Choć zorganizowanie ślubu cywilnego poza USC jest możliwe, to jednak trzeba się nad tym trochę napracować. Decyzja odnośnie tego, czy ślub może odbyć się w innym miejscu należy do urzędnika. Przepisy prawne tego nie regulują w sposób jasny. Mówią jedynie o tym, że istnieje możliwość przeprowadzenia ceremonii zawarcia związku małżeńskiego w innym miejscu niż USC w sytuacji, kiedy zachodzi uzasadniona przyczyna. Przyczyny można w różny sposób rozumować, mogą one też być różnorakie. Niektóre zależą bezpośrednio od jednego z przyszłych małżonków, inne od obojga, a jeszcze inne od osób trzecich. Jedną z uzasadnionych przyczyn jest sytuacja, kiedy jedno z narzeczonych nie może stawić się w danym dniu o danej godzinie w USC.
Wiele par marzy o romantycznej ceremonii, jednakże ta organizowana w często obskurnych budynkach USC, do takowych zaliczona raczej być nie może. Można zatem zorganizować przeprowadzenie ceremonii zaślubin poza budynkiem USC. Wielu urzędników godzi się na to, aby zorganizować ceremonię w plenerze, w zabytkowym zamku, czy też pałacyku. Jednak muszą to być miejsca, które będą godne powagi sytuacji.
Obecnie w ustawodawstwie szykują się pewne zmiany dotyczące właśnie kwestii wyboru miejsca, w którym zostanie wzięty ślub cywilny. Zmiany jednak mają zostać wprowadzone dopiero w 2015 roku. Plany wskazują na to, iż ustawa zostanie wzbogacona o wskazówki dla urzędników, w myśl których będą oni podejmować decyzje odnośnie wyboru miejsca ślubu.
Jeżeli marzy ci się ślub w zabytkowym dworku, pałacyku lub na otwartej przestrzeni w ciekawej scenerii, jednym z dobrych argumentów na zmianę miejsca jest duża liczba gości. W trakcie pisania uzasadnienia dla zmiany miejsca zawarcia ślubu należy dobierać argumenty jak najbardziej sensowne i pisać rzeczowo. W razie decyzji odmownej należy również pamiętać o tym, że przysługuje nam możliwość złożenia odwołania.
Zdjęcia pochodzą z Winsa.

Co myślisz? Napisz.