
Ślub to wyjątkowy dzień. Nie każdy jednak marzy o zawarciu związku małżeńskiego w Kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Świetną alternatywą okazuje się organizacja ślubu humanistycznego. Jak wygląda taka uroczystość? Na czym polega?
Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce.
Śluby humanistyczne znane są praktycznie na całym świecie. Największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Australii. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w 2007 roku. Od tamtego czasu co raz więcej par decyduje się na taki krok.
Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny to, inaczej mówiąc, rites de passage – ceremonia przejścia. Jest to uroczystość, podczas której narzeczeni składają przysięgę wzajemnej miłości. Treść przysięgi przygotowują sami zakochani. Ceremonia Humanistyczna nie ma określonej formy. Wszystko zależy od narzeczonych. Ślub humanistyczny można zawrzeć w zasadzie w każdym miejscu. Zazwyczaj najpierw Mistrz Ceremonii wyjaśnia istotę ślubu humanistycznego, czym właściwie jest humanizm, wartości humanistyczne. Następnie dochodzi do złożenia przysięgi. Później zaproszeni goście składają życzenia i przekazują prezenty. Po ceremonii narzeczeni mogą zorganizować drobny poczęstunek lub przyjęcie weselne. Nie jest jednak to obligatoryjne.
Dla kogo ślub humanistyczny?
Ślubu humanistycznego nie mogą zawrzeć osoby, które:
- nie ukończyły 18 roku życia,
- są ubezwłasnowolnione całkowicie,
- są chore psychicznie lub niedorozwinięte umysłowo,
- pozostają w związku małżeńskim,
- są spokrewnione ze sobą w linii prostej.
Należy wiedzieć, że istotą ślubu humanistycznego jest kultywowanie idei humanizmu. Ważne jest, aby rozumieć jakie są wartości humanistyczne, czyli:
- najważniejszy jest człowiek, jego wolność,
- równość między kobietą i mężczyzną,
- kult twórczości człowieka, wartości etycznych,
- prawo każdej jednostki do dążenia do szczęścia, eudajmonii,
- prawo jednostki do rozwoju osobistego.
Warto jest wiedzieć, że ślub humanistyczny mogą wziąć również pary homoseksualne.
Ślub humanistyczny – skutki prawne.
W przeciwieństwie do ślubu cywilnego czy konkordatowego, ślub humanistyczny nie niesie za sobą konsekwencji prawnych. Często pary decydują się na zawarcie ślubu cywilnego jeszcze przed Ceremonią Humanistyczną lub po niej. W takim przypadku narzeczeni stają się mężem i żoną w świetle przepisów prawa krajowego. W niektórych państwach, jak np. USA, ślub humanistyczny może nieść za sobą skutki prawne. Mechanizm działania jest taki sam, jak w przypadku ślubu konkordatowego.
Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Koszt organizacji samego ślubu humanistycznego jest nieduży. Oscyluje w granicach 300-500 złotych. Pozostałe koszty zależne są od wyobraźnie małżonków. Droższe będą ceremonie, podczas których narzeczeni zorganizują dodatkowe atrakcje, np. wypuszczanie gołębi czy motyli. Koszt zależy również od tego, czy odbędzie się wesele lub drobny poczęstunek dla gości. W takim przypadku koszty mogą okazać się dużo wyższe.
Gdzie się zgłosić?
Osoby, które chcą zorganizować ślub humanistyczny powinny zgłosić się do Polskiego Towarzystwa Racjonalistów. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: kaja.bryx@psr.org.pl lub jacek.tabisz@psr.org.pl.
Źródło fot. www.pixabay.com

Co myślisz? Napisz.