Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Ślub w plenerze – jak go zorganizować?

Przez Opublikowany 6 3 min, czytania 1.6K przeczytane
Przeczytasz w: 2 minuty

Ślub wcale nie musi odbywać się w kościele czy sali Urzędu Stanu Cywilnego. Wyróżnić można o wiele więcej ciekawych i wyjątkowych miejsc. Nie da się zaprzeczyć, że jednym z najlepszych pomysłów jest organizacja ślubu i przyjęcia w plenerze.

Ślub kościelny w plenerze.

Na samym początku należy wyjaśnić, że bardzo trudno będzie zorganizować ślub kościelny w plenerze. Prawo kanoniczne mówi, że ślub powinien odbywać się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Jedynie w szczególny przypadkach można odstąpić od tej zasady. W tym celu należy wystąpić z prośbą do biskupa o zgodę na udzielenie ślubu w innym miejscu niż kościół. Dopiero po uzyskaniu zgody można rozpocząć organizację ślubu i przyjęcia. Można wyróżnić jeszcze jedną ewentualność. Wystarczy, że zawarcie związku małżeńskiego odbędzie się w świątyni, a przyjęcie w plenerze. Wtedy nie trzeba będzie trzeba wnioskować o zgodę biskupa.

Ślub cywilny w plenerze.

Z organizacją ślubu cywilnego w plenerze nie będzie większych problemów. Prawo przewiduje taką możliwość. Wystarczy odpowiednio wcześniej zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego, że ślub będzie odbywa się w wybranym miejscu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie wskazać właśnie to miejsce. Należy jednak pamiętać o tym, że zawarcie związku małżeńskiego poza Urzędem będzie wiązało się z dodatkową opłatą – oscylującą w granicach 1000 złoty. Tak samo jak zostało to wskazane w przypadku ślubu kościelnego – sama uroczystość może odbyć się w Urzędzie Stanu Cywilnego, a przyjęcie weselne w plenerze.

Wyjątkowe dekoracje.

Nie da się zaprzeczyć, że ślub w plenerze to moda, która przyszła z Europy Zachodniej. Kojarzy się z pięknym krajobrazem, wyjątkowo ozdobionym miejsce, w którym odbędzie się ślub.

Ślub w plenerze – za i przeciw.

Wyróżnić można kilka argumentów za i przeciw zawarciem związku małżeńskiego w plenerze. Przede wszystkim chodzi o trudności logistyczne. Taki ślub to bardzo poważne przedsięwzięcie. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie przygotowanie miejsca, gdzie będzie odbywać się uroczystość. Najlepiej, jeśli będzie zadaszone. W końcu pogoda lubi płatać różne figle.

Co w przypadku, gdy w trakcie uroczystości zacznie padać deszcz?

Należy przemyśleć tą ewentualność. Ponadto ślub w plenerze wiąże się z dużym nakładem finansowym. Chodzi tutaj o dekoracji, dodatkową opłatę za organizację ślubu poza urzędem. Ponadto każdy gość musi mieć zapewnione miejsce. W praktyce okazuje się, że ślub w plenerze jest droższy od tradycyjnego. Jednak nie da się zaprzeczyć, że taka uroczystość jest wyjątkowa. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce – las, park czy plażę. Taki ślub z pewnością będzie niezapomniany – dla Nowożeńców oraz zaproszonych osób. Mimo że w Polsce takie rozwiązanie jeszcze do niedawna było mało znane, teraz cieszy się coraz większą popularnością. Z pewnością jest to fantastyczna alternatywa dla ślubu w kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego.

Źródło fot. www.pixabay.com
Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

 • Kamila
  Październik 23, 2017

  Organizacja takiego ślubu i wesela w plenerze wymaga nie tylko trafienie w odpowiednią pogodę ale również na atmosferę wokół niej panującą. Jeżeli chodzi o fotografa to warto by taka osoba nie tylko posiadała odpowiedni sprzęt i umiejętność do robienia zdjęcia, ale również umiejętność rozładowania napięcia i rozśmieszenia państwa młodych. Przecież ta osoba z nami będzie spędzać cały dzień, więc warto wybierać fotografa wobec którego będzie czuć fajną atmosferę.

 • Fotobudka-aq
  Luty 9, 2018

  W kwestii aranżacji wesela warto pomyśleć o fotobudce, który świetnie sprawdzi się w takich chwilach. Bo wraz z dodatkami takimi jak wąsy, okulary itd. pozwalają na zrobienie wyjątkowych zdjęć, które możemy następnie umieścić w księdze gości wraz podpisem.

 • Fotopiwnica
  Luty 28, 2018

  Organizacja każdego ślubu i wesela wymaga wielu pracy, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku szukania fotografa na Śląsku czy też w dowolnym innym miejscu ważne jest to by umieli się z nim dogadać z nim od samego początku. W tym celu warto podpisać umowę w której ustaliśmy dokładnie jakie zdjęcia mają zostać wykonane oraz cenę. Tak dokładnie ustalone sprawy pozwolą na załatwienie reszty spraw ;).

 • Tatrafoto
  Marzec 28, 2018

  Brakuje nam tutaj pomysłu na chyba najbardziej unikalny i wyjątkowy ślub w plenerze – ślub w Tatrach. Jednym z miejsc gdzie można taki ślub zorganizować jest Rusinowa Polana – wszelkie formalności załatwia się w Urzędzie w Bukowinie Tatrzańskiej i w Tatrzańskim Parku Narodowym – nawet w razie niepogody, będzie to wspaniała uroczystość – na dowód galeria zdjęć ze ślubu na Rusinowej Polanie wyjątkowej pary: http://www.tatrafoto.pl/plenerowy-slub-na-rusinowej-polanie/

 • Ophelia
  Marzec 14, 2019

  Organizacja ślubu w plenerze wymaga bardzo dużego zaangażowania, ale jeśli czegoś bardzo chcemy, to wszystko jest możliwe! Moja ukochana przyjaciółka zdecydowała się właśnie na taką uroczystość i nie ukrywam, że ślub ten bardzo mi się podobał. Justyna jest perfekcjonistką, podczas przygotowań zadbała więc o każdy, nawet najmniejszy detal. Udało jej się znaleźć nawet profesjonalny zespół weselny, który uświetnił swą obecnością tą niezwykle ważną uroczystość i zadbał o samopoczucie wszystkich gości.

 • Miria
  Kwiecień 23, 2019

  Ślub w plenerze? Jestem na TAK! Na taki właśnie ślub zdecydowała się moja siostra i muszę przyznać, że uroczystość ta zachwyciła całą moją rodzinkę. O odpowiednią atmosferę zadbał fantastyczny zespół muzyczny na wesele, który świetnie odnalazł się w tej nietypowej scenerii i zadbał o odpowiednie nagłośnienie. 🙂

Co myślisz? Napisz.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *