Procedura zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego wcale nie jest skomplikowana. Jeśli chodzi o obywateli Polski to wystarczy dostarczyć zaledwie kilka dokumentów. Więcej formalności wymaganych jest w przypadku obcokrajowców. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte zostaną w poniższym artykule.
Potrzebne dokumenty.
Obcokrajowiec będzie musiał przedłożyć:
- dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty, paszport lub karta pobytu,
- odpis aktu urodzenia,
- w przypadku osób rozwiedzionych odpis aktu małżeństwa oraz dokument potwierdzający ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa,
- dokument, w którym stwierdza się, że małżeństwo może zostać zawarte w zgodzie z obowiązującym prawem. Jeśli uzyskanie takiego zaświadczenia jest trudne lub w praktyce niemożliwe to można wystąpić do właściwego sądu o zwolnienie z konieczności dostarczenia wyżej wymienionego dokumentu w postępowaniu nieprocesowym.
Obywatel Polski musi dostarczyć:
- dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego.
Tłumaczenia.
Wszystkie dokumenty dostarczone przez cudzoziemca powinny zostać dostarczone wraz z ich tłumaczeniami. Należy zwrócić uwagę na fakt, że same tłumaczenia nie mogą być dokonane przez dowolnie wybraną osobę lub osobiście. Dokonać ich może wyłącznie tłumacz przysięgły wpisany na listę Ministerstwa Sprawiedliwości, tłumacz, który jest uprawniony do dokonywania takich przekładów w państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub konsul. Warto jest wiedzieć, że wszelkie dokumenty wydane na tak zwanych drukach wielojęzycznych nie wymagają dodatkowego tłumaczenia.
Udział tłumacza w uroczystości.
Sam udział tłumacza lub biegłe jest konieczny tylko wtedy, gdy osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński lub świadkowie nie są w stanie swobodnie porozumieć się z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W takim przypadku tłumacz powinien być obecny zarówno w momencie zawierania związku małżeńskiego, jak i podczas całej procedury przed wstąpieniem w związek.
Wybór nazwiska.
Osoby zamierzające wstąpić w związek małżeński są zobowiązane do wyboru nazwiska, które będzie noszone po zawarciu związku małżeńskiego. Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że narzeczeni mogą dostarczyć odpowiedni formularz w dowolnym momencie. Ważne, aby było to przed terminem zawarcia związku małżeńskiego. Przy wyborze nazwisk obowiązują reguły:
- mąż może przyjąć nazwisko żony,
- żona może przyjąć nazwisko męża,
- żona/mąż mogą zdecydować się na nazwiska dwuczłonowe,
- obydwoje mogą pozostać przy swoich nazwiskach.
W oświadczeniu należy również wybrać nazwiska dla przyszłego potomstwa.
Czas trwania procedury.
Podczas pierwszej wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Następnie możliwy jest wybór terminu ślubu. Ważne jest, aby określić gdzie uroczystość będzie miała miejsce. Jeśli poza Urzędem trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości około 1000 złoty.
Ślub konkordatowy z obcokrajowcem.
Obywatel Polski może zawrzeć ślub konkordatowy z obcokrajowcem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że konieczne będzie spełnienie niejako dwojakich warunków (w Urzędzie Stanu Cywilnego i kościele). Przede wszystkim trzeba będzie uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedni zaświadczenie. W celu jego otrzymania trzeba będzie dostarczyć do Urzędu:
- w przypadku cudzoziemca: dowodu tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu), odpis aktu urodzenia, osoby rozwiedzione dodatkowo muszą dostarczyć odpis aktu małżeństwa oraz dokument potwierdzający ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa, dokument, w którym stwierdza się, że małżeństwo może zostać zawarte w zgodzie z obowiązującym prawem lub sądowe zwolnienie z obowiązku dostarczenia takiego zaświadczenia. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone, za wyjątek tych, które znajdują się na drukach wielojęzycznych,
- w przypadku obywatela Polski: wyłącznie dowód tożsamości.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że są to takie same dokumenty, jakie dostarcza się w przypadku chęci zawarcia wyłącznie ślubu cywilnego. Po dostarczeniu wszystkich oświadczeń cała procedura kończy się wydanie dokumentu uprawniającego do zawarcia ślubu konkordatowego. Trzeba jednak pamiętać, że jest on ważny wyłącznie przez 6 miesięcy. W Urzędzie nie trzeba będzie uiszczać żadnych opłat. Po otrzymaniu dokumentu należy udać się razem z nim do kościoła. Tutaj kapłan wyjaśni, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zawrzeć małżeństwo. Przede wszystkim trzeba będzie dostarczyć:
- świadectwo chrztu,
- świadectwo bierzmowania,
- dokument tożsamości.
Następnie konieczne jest odbycie nauk przedmałżeńskich, wizyt w poradni rodzinnej oraz spowiedzi przedślubnej.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.