Organizacja ślubu za granicą wydaje się być bardzo skomplikowana. To właśnie ze względu na konieczność przebrnięcia przez szereg formalności narzeczeni często rezygnują z tego pomysłu. Poniżej znajdują się przydatne informacji na temat zawarcia związku małżeńskiego za granicami Polski. Wbrew pozorom sama procedura nie jest bardzo złożona. Wystarczy wcześniej dokonać odpowiedniej rezerwacje i zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty.
Gdzie zawierany jest ślub za granicą?
Związek małżeński powinien być zawarty w konsulacie. Urzędnikiem upoważnionym do udzielenia ślubu jest Konsul, ewentualnie inny urzędnik stanu cywilnego.
Potrzebne dokumenty.
Do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne będą:
- zaświadczenie o zdolność do zawarcia związku małżeńskiego,
- tłumaczenie zaświadczenia o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego, wydane przez Wydziale Konsularnym,
- dowód osobisty lub paszport,
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- ponadto osoby rozwiedzione muszą posiadać orzeczenie rozwody, a wdowcy akt zgonu.
Procedura zawierania związku małżeńskiego za granicą:
- dokładne sprawdzenie na stronie Wydziału Konsularnego, jakie przebiega procedura zawarcia ślubu za granicą,
- przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów (wypisane powyżej),
- rezerwacja terminu. Należy pamiętać, że większość dokumentów i zaświadczeń jest ważna tylko trzy miesiące. Do Wydziału Konsularnego należy zgłosić chęć zawarcia małżeństwa przynajmniej dwa miesiące przed planowanym terminem,
- po zwarciu związku małżeńskiego wydany zostanie dokument potwierdzający dokonanie czynności cywilnych.
Jak widać powyżej sama procedura nie jest bardzo skomplikowana. Zawsze warto jest upewnić się, jak przebiega proces organizacji ślubu za granicą w Wydziale Konsularnym. Tylko tak uzyskane informacje są pewne i pełne. Warto jest pamiętać o tym, że taki ślub za granicą mogą zrealizować tylko osoby, które są obywatelami Polski. W przeciwnym razie cała procedura będzie wyglądała zgoła inaczej. Świadkami mogą być osoby dowolnej narodowości.
Ślub kościelny za granicą.
Nie należy łączyć procedury cywilnej z ślubem kościelnym. Tutaj wymagane jest podjęcie dodatkowych działań i przygotowanie odpowiednich dokumentów. To samo dotyczy ślubu konkordatowego. Należy pamiętać, że nie w każdym państwie będzie istniała możliwość jego zawarcia. Wszystko zależy od tego, czy została zawarta umowa z Stolicą Apostolską. W związku z tym należy dokładnie sprawdzić wszystkie formalności i wymagane dokumenty.
Organizacja ślubu za granicą z konsultantem.
Jeśli zależy nam na ślubie za granicą możemy zdecydować się na usługi formy zajmującej się takimi działaniami. Pomogą w organizacji ślubu, dopilnują wszystkich formalności. W takim przypadku można mieć w zasadzie pewność, że wszystko odbędzie się bez nieprzewidzianych komplikacji. Jest to bardzo ważne. Niestety takie usługi mają swoją cenę. Jeśli mamy ograniczony budżet powinniśmy spróbować samemu zorganizować ślub. Tym bardziej, że wszystko jest możliwe. Wystarczy zadzwonić lub zajrzeć na stronę Wydziału Konsularnego. Wszystkie niezbędne informacje zostaną podane. W razie wątpliwości można skontaktować się z pracownikami urzędu.
Przyjęcie weselne za granicą.
Organizacja przyjęcia zależy od tego, czy zapraszamy gości, czy nie. Jeśli tak, konieczne będzie zarezerwowanie miejsc w hotelu, biletów lotniczych. Koszt takiego przedsięwzięcia jest dość duży. Jeśli mamy ograniczony budżet warto jest zastanowić się nad rezygnacją z zaproszenia gości, a środki finansowe przeznaczyć na wydłużenie pobytu za granicą. Nie jest koniczna organizacja samego przyjęcia.
Najpopularniejsze kierunki.
Młode Pary decydujące się na ślub za granicą najczęściej decydują się na ślub w:
- Mauritis,
- Madera,
- Kreta,
- Toskania,
- Rzym,
- Bali,
- Grecja,
- Wenecja,
- Cypr,
- Francja,
- Hiszpania,
- Rodos,
- Kostaryka,
- Tajlandia,
- Dominikana,
- Kenia.
Koszty ślubu za granicą.
Koszty ślubu za granicą wcale nie są takie wysokie. Jeśli sami zajmuje się organizacją to wydatki mogą zamknąć się w kwocie nawet 12 tysięcy. Wszystko zależy od wielkości przyjęcia, czasu pobytu, wybranego kraju. Koszty warto jest porównać do organizacji wesela w Warszawie, gdzie szacunkowo za przyjęcie na 150 osób trzeba będzie zapłacić około 60 tysięcy. Obie kwoty są w zasadzie nie do porównania. Okazuje się, że po zrezygnowaniu z wesela lub organizacji wyłącznie skromnego przyjęcia, koszty ślubu za granicą będą niższe od tych, które ponieślibyśmy w kraju. Ponadto nie trzeba będzie martwić się o zapewnienie gościom dodatkowych atrakcji. Sama wyprawa będzie nie do zapomnienia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli chcemy zatrudnić kamerzystę lub profesjonalnego fotografa koszty mnożą się. Przed podjęciem decyzji o organizacji ślubu należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Formalności po ślubie.
Po zawarciu związku małżeńskiego trzeba będzie wystąpić o wpisanie faktu dokonania czynności cywilnej do polskich ksiąg stanu cywilnego. Takie oświadczenie można założyć przed Konsulem.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.