Świadkowanie to przede wszystkim odpowiedzialność. Jeżeli zostałaś poproszona o pełnienie tej wymagającej funkcji, przede wszystkim nie wpadaj w panikę, bo to najgorsza rzecz jaką możesz w tej sytuacji zrobić. Na świadka wybiera się osobę z najbliższego otoczenia, zaufaną, służącą dobrą radą i pomocą – jest to ogromne wyróżnienie, ale też dużo obowiązków, z których trzeba się wzorowo wywiązać. Jak być idealną świadkową? W tym artykule przygotowałam kilka wskazówek, dla tych pań, które zostały wyróżnione i chcą jak najlepiej przygotować się do wyznaczonej roli.
Po pierwsze, dobrze jeżeli wykażesz chęć niesienia pomocy.
Przygotowania do ślubu i wesela to mnóstwo zadań, które pochłaniają niekiedy dużo czasu. Dlatego warto czasami odciążyć pannę młodą i zaoferować swoją pomoc. Jej wdzięczność i świadomość, ze może na Ciebie liczyć okażą się bezcenne. W czym możesz pomóc? Jest bardzo prosta odpowiedź na to pytanie – w wyborze sukni ślubnej, makijażystki czy fryzjerki, gdzie możecie wspólnie umówić się na próbne stylizacje. Jeżeli jesteś osoba z bliskiego otoczenia panny młodej możesz być pomocna w tworzeniu listy gości, a także w zorganizowaniu ekipy najbliższych przyjaciół, która pomoże w dekorowaniu sali weselnej czy kościoła.
Po drugie, pamiętaj o odpowiedzialności.
Podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego czy w Kościele, Twoim nadrzędnym zadaniem jest: BYĆ ŚWIADKIEM. Ty i drugi ze świadków zostawiacie podpisy na akcie potwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego. W polskim prawie, podczas ślubu niezbędna jest obecność dwóch, pełnoletnich świadków (odmiennej lub tej samej płci) z ważnymi dowodami osobistymi. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą tego dokumentu!
Według polskiego zwyczaju, po ceremonii każdy z gości podchodzi, aby złożyć nowożeńcom życzenia i podarować drobny upominek lub bukiet kwiatów. Zadaniem świadków jest odbieranie ofiarowanych podarków, aby państwo młodzi mogli swobodnie przyjmować składane życzenia i uściski od najbliższych.
Po trzecie, panuj nad swoimi emocjami.
Przygotuj się do tego wyjątkowego dnia i zabierz ze sobą uśmiech oraz opanowanie. Dla panny młodej dzień ślubu jest niezmiernie stresujący, a Twoim zadaniem jest to napięcie rozładować, dlatego tak ważne jest abyś była opanowana i uśmiechnięta, a co za tym idzie, zarażała tym wszystkich dookoła, a w szczególności pannę młodą. Takie wsparcie z Twojej strony może okazać się zbawienne i rozładować napiętą atmosferę.
Po czwarte, bądź przygotowana na najbardziej nieoczekiwany scenariusz.
Innym, spośród wielu zadań, które czekają na Ciebie w tym dniu, to rozwiązywanie kryzysowych sytuacji. Dziura w pończochach, otarte pięty, czy nieoczekiwany ból głowy – na wszystko musisz mieć lekarstwo. Przygotuj sobie niezbędnik, w którym będzie można znaleźć zapasową parę pończoch, igłę z nitką, proszki przeciwbólowe, lakier do włosów, plasterki czy kosmetyki. Jako świadkowa musisz dbać nie tylko o swój wygląd, ale również o prezencję panny młodej. Zwracaj uwagę na makijaż, poprawiaj welon i układaj suknię.
Po piąte, kontrola przede wszystkim, jednak nie zapominaj, że Ty tez jesteś gościem na tej imprezie.
Po uroczystości w Kościele czy USC Twoje obowiązki wcale się nie kończą, a można nawet stwierdzić, że to dopiero ich początek. Dalsze wyzwania czekają na przyjęciu weselnym, kiedy to trzeba pomóc gościom znaleźć swoje miejsce przy stole, a prezenty zanieść w bezpieczne miejsce. Pamiętaj również o tym, że dobrze jest zadbać, aby wszyscy goście, łącznie z Tobą, dobrze się bawili i niczego im nie brakowało.
Podsumowując, rola świadkowej jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, ale nie zapominaj o tym, że jest to też ogromne wyróżnienie dla Ciebie. Podczas tego dnia musisz pamiętać, że to Państwo Młodzi są najważniejsi i to jest ich dzień, a Ty dołóż wszelkich starań by stał się niezapomniany i by nie zabrakło w nim radości i miłych wspomnień.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.