Wybór świadków to rzecz bardzo ważna, ponieważ podczas ślubu i wesela spełniają oni bowiem rolę „Anioła Stróża” młodej pary. Ten artykuł chciałabym w całości poświęcić roli, jaką pełni w dniu ślubu „prawa ręka” pani młodej, czyli świadkowa.
Osobę taką najczęściej, przyszła panna młoda, wybiera spośród grona najbliższych – siostrę, przyjaciółkę czy bardzo dobrą koleżankę. Istotne jest, aby pomiędzy paniami istniała nić porozumienia, ponieważ w dniu ślubu często pojawiają się nieoczekiwane sytuacje, w których niezbędna jest szybka decyzja. Zdarzają się takie momenty, kiedy pomoc druhny jest nieoceniona.
Jednym z obowiązków „Anioła Stróża” panny młodej jest zorganizowanie tak zwanego wieczoru panieńskiego. W tej sprawie można konsultować się z główną bohaterką wieczoru, ale jeżeli obie panie znają się doskonale i wiedzą z czego ta druga będzie zadowolona – można wtedy przygotować imprezę niespodziankę w klubie, bądź w domowych pieleszach.
Podczas przygotowań do ślubu i wesela jest bardzo dużo pracy, którą może przejąć druhna. Mam tu na myśli między innymi: wypisywanie zaproszeń, przygotowanie winietek, czy etykiet na butelki z alkoholem, wystrój sali weselnej, itd. Przed samym ślubem, świadkowa może również okazać się niezbędna, podczas zakładania sukni ślubnej i innych dodatków, tj. zapinanie butów, zakładanie biżuterii, ostatnich poprawek makijażu i fryzury, czy też pożyczenia jakiegoś drobiazgu, co pozwoli wypełnić tradycję.
Innymi obowiązkami, o których nie powinna zapomnieć świadkowa są: w kościele czy urzędzie stanu cywilnego pilnowanie perfekcyjnego wyglądu panny młodej, poprawianie sukni, welonu czy trenu. Kiedy młodzi składają przysięgę, zadaniem druhny jest trzymanie bukietu. Po ceremonii wraz z drużbą przyjmuje drobne upominki i kwiaty, które goście wręczają młodej parze. Nieoceniona jest również pomoc przy zbieraniu grosików rzuconych młodym na szczęście.
Po podniosłych chwilach w kościele czy urzędzie czas na przyjęcie weselne, na którym świadkowa czuwa nad świeżo upieczoną mężatką, ale także nie zaniedbuje jej gości. Zagubionym wskazuje miejsca przy stołach, informuje o lokalizacji szatni czy toalet. Bardzo ważne jest, aby druhna miała przy sobie tak zwany „niezbędnik”, w którym powinny znaleźć się miedzy innymi: kosmetyki do poprawienia makijażu, agrafkę, igłę i nitkę, plaster na ewentualny pęcherz na stopie, wsuwkę do włosów, czy zapasowe pończochy… Istotne jest, aby świadkowa była obecna na parkiecie i zachęcała gości do zabawy. Niezbędna jest jej obecność podczas zabaw oczepinowych.
Świadkowanie to nie tylko przyjemności, ale również konkretne obowiązki. Jeżeli nie chcesz zawieść osoby, która Ci zaufała musisz się zaangażować w powierzone obowiązki i okazać chęć w niesieniu pomocy. W zamian za bycie druhną możesz zyskać ogromną sympatię i niewyobrażalną wdzięczność panny młodej. A sama zyskasz sporą satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.