Slubi.pl logo black

Zapisz się, używając swojego adresu e-mail, aby być pierwszym! Powiadomimy Cię o nowym artykule.

Tradycyjne czy bardziej nowoczesne? Gry i zabawy weselne

Przez Opublikowany 0 4 min, czytania 2.4K przeczytane

Jeszcze kilkanaście lat temu żadne polskie tradycyjne wesele nie mgło się bez ich obyć. Klasyczne oczepiny, połączone ze zdejmowaniem kobiecie welonu i przyśpiewkami przez bardzo długi czas były tym, na co decydowała się każda Para Młoda. Dziś jednak widać wyraźnie powiew nowoczesności, coraz częściej odchodzi się od tradycji. Czasami z oczepin całkowicie się rezygnuje, niekiedy jednak wybiera się ich uproszczoną, skróconą formę lub też wymyśla dla gości zabawy spoza kanonu.

Urządzać oczepiny czy nie?

Oczepiny zakorzenione są w ludowych polskich tradycjach, zatem bardzo często około północy pojawia się na przyjęciu weselnym część, którą nazwać można artystyczną, tak naprawdę nierzadko stanowiąca dla gości możliwość poznania się i wspólnej zabawy. W zdecydowanej większości przypadków odbywa się wtedy również wybór nowej Pary Młodej (to osoby, którym udało się chwycić welon/ bukiet Panny Młodej raz muchę jej wybranka).

Oczywiście to od Was zależy, czy chcecie tego typu rozrywkę zorganizować czy też wolicie pójść w stronę nowoczesności. Zapewne usłyszycie wiele różnorakich porad i opinii, pamiętajcie jednak, że to przyszła Para Młoda powinna mieć ostateczny głos w tej sprawie. Wszak jeśli mace ochotę szaleć z Waszymi gośćmi weselnymi podczas oczepinowych zabaw, jak najbardziej sobie na to pozwólcie. Jeśli jednak nie do końca dobrze czujecie się w takich klimatach, możecie zdecydować się na całkowity brak oczepin albo skrócić je znacznie.

Najsłynniejsze gry i zabawy wesela

Niektóre są przez gości weselnych uwielbiane, inne zaś nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem. Trzeba przyznać, iż jeszcze jakiś czas temu zdarzało się, że podczas wesel pojawiało się wiele zabaw o erotycznym charakterze (jak na przykład pompowanie przez kobietę balonika w czasie przesiadywania na kolanach partnera czy też przepychanie jajka przez nogawkę mężczyzny). Dla niektórych to świetny powód do śmiechu i zabaw, inni zaś czują się wówczas nieco zażenowali. Może jednak warto wybrać zatem te opcje, które nie spowodują u nikogo zawstydzenia ani pąsów. Przypomnijmy, że w zdecydowanej większości przypadków ta cześć imprezy prowadzona jest przez wodzireja albo jednego z członków zespołu muzycznego. Dlatego też warto zapytać ich o wskazówki i inspiracje, na pewno pomogą!

Musicie jednak zwrócić uwagę na to, by zabawy i gry nie przeciągały się w nieskończoność –po upływie mniej – więcej pół godziny goście, którzy nie biorą w nich udziału, zaczynają się zwyczajnie nudzić, a to najwyższa pora na to, by znów zagrała orkiestra, a parkiet stał się pełny.

[smart-grid row_height=”450″ mobile_row_height=”250″] [/smart-grid]

Jakie zabawy wybrać, by było wesoło i z klasą?

Jeszcze do niedawna praktycznie na każdym weselu bawiono się w rozpoznawanie Pana Młodego po budowie nosa, jego małżonki zaś po kształcie kolan. Dziś coraz częściej się od tych zabaw odchodzi, wybierając inne gry towarzyskie.

Nadal bardzo popularna jest zabawa z krzesłem – trzeba znaleźć swój egzemplarz zaraz po tym, jak przestanie grać muzyka. Trzeba przyznać, że ta konkurencja często wywołuje salwy śmiechu wśród gości! Panowie konsumujący jabłka, które są na sznurku trzymane przez ich wybranki – ten pomysł relatywnie często wykorzystywany jest na polskich weselach. Od kilku sezonów sporym powodzeniem cieszy się konkurencja następująca – goście tańczą w parach, prowadzący zabawę zaś wymyśla, jakimi częściami ciała mają oni dotykać podłoża. Zaczyna się niewinnie, na przykład „trzy nogi i trzy ręce”, ale wraz z biegiem czasu robi się coraz trudniej i trzeba nieźle się nagimnastykować, żeby sprostać wymogom zabawy. Śmiechu przy tym co niemiara!

Wspomniana zabawa jest pewnym unowocześnieniem tańca na gazecie (kiedy to pismo składało się coraz więcej razy, a zawodnicy w parach musieli się na nim zmieścić). Wszelkie odmiany kalamburów także się sprawdzą – należy tylko pilnować, by zabawa nie przeciągnęła się.

Dziś bardzo popularny jest także test zgodności, kiedy to Parę Młodą sadza się plecami do siebie, zadając różne pytania i oczekując od świeżo upieczonych małżonków odpowiedzi. Nie widzą oni oczywiście, co druga osoba odpowiedziała za pomocą karteczki, bywa zatem bardzo wesoło! Przykłady pytań: które z Was pierwsze wyznało miłość? kto jest lepszy w prowadzeniu samochodu? kto lepiej gotuje? kto w małżeństwie zajmie się zmywaniem?

Śmiech i dobra zabawa!

Przypomnijmy, iż w polskich realiach nierzadko zabawę oczepinową rozpoczyna się od wykupywana fantów zabranych wcześniej Parze Młodej. Są to buty, za których oddanie goście domagają się mocniejszych trunków – które rzecz jasna otrzymują.

Oczywiście dziś nie trzeba ściśle trzymać się tradycji, jak najbardziej można na przyjęciu weselnym wprowadzić także gry i zabawy, które popularne są w różnych rejonach świata. Na przykład piniata i jej rozbijanie – na pewno przyniesie to wszystkim mnóstwo radości. Tak naprawdę możecie wprowadzić również pomysły, które jeszcze nigdy nie zostały przez żadna z par wykorzystane. Przecież to Wasze przyjęcie i to Wy macie bawić się świetnie – a z Wami także Wasi wspaniali goście. Ślub i wesele to czas radości i zabawy, niech uśmiech pojawi się na twarzach wszystkich!

 

Zdjęcia: Pinterest.com

Zdjęcia: Pixabay.com

 

Zaplanuj z nami ślub i wesele
signature

Udostępnij ten artykuł

Brak komentarzy.

Co myślisz? Napisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *