Ślub to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Należy jednak zauważyć, że między małżonkami wytwarza się szczególnego rodzaju relacja. Powstaje szereg praw, ale i obowiązków. Wszystkie uregulowania dotyczące tego zagadnienia znajdują się w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Poniżej wyjaśnienie najbardziej istotnych kwestii.
Podstawowe obowiązki wynikające z ustawy.
Tutaj należy zauważyć, że w Kodeksie wyróżnione zostały cztery podstawowe obowiązki małżonków:
- wspólne pożycie,
- wierność,
- wzajemna pomoc,
- współdziałanie dla dobra rodziny.
Co oznaczają powyższe zagadnienia? Przez wspólne pożycie rozumie się przede wszystkim powstanie wspólnoty fizycznej, duchowej oraz gospodarczej. Tutaj chodzi o lojalność względem siebie, zrozumienie, wyrozumiałość, szukanie kompromisów. Pojęcie wierności jest dość oczywiste. Małżonkowie po prostu nie powinni się zdradzać. W przeciwnym razie może dojść nawet do rozpadu pożycia małżeńskiego. Czym jest wzajemna pomoc? Tutaj należy mieć na uwadze pomoc w codziennych obowiązkach, jak np. sprzątanie oraz w szczególnych przypadkach, Mowa tu o chorobie, kalectwie. Najbardziej obszerne jest pojęcie współdziałania dla dobra rodziny. Zagadnienie to obejmuje wszystkie działania i zaniechania, podejmowane dla dobra rodziny.
Powstanie wspólnoty majątkowej.
Po zawarciu związku małżeńskiego powstaje ustawowa wspólnota majątkowa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie zawarli stosowną umowę o rozdzielności majątkowej. W skład wspólnoty majątkowej wchodzą wszystkie dobra nabyte w czasie trwania małżeństwa. Od tej reguły wyróżnić można kilka wyjątków. Przede wszystkim chodzi o spadek oraz darowiznę, przedmioty osobiste, przedmioty niezbędne do pracy. Składnikami majątku małżonkowie mogą rozporządzać dowolnie, ale tylko w granicach zwykłego zarządu majątku. W pozostałych kwestiach niezbędne jest porozumienie z małżonkiem. Tutaj należy wskazać jeszcze jedną istotną kwestię – odpowiedzialność solidarną za zobowiązania. Jednak należy zauważyć, że odpowiedzialność jest ograniczona wyłącznie do zobowiązań w zwykłych sprawach.
Prawo do korzystania z wspólnego mieszkania.
Tutaj należy zauważyć, że małżonkowie mają prawo w równej mierze do korzystania z wspólnego mieszkania dla zaspokojenia potrzeb rodziny. Zgodnie z prawem małżonek nie może utrudniać lub uniemożliwiać współmałżonkowi korzystania z mieszkania. To bardzo istotna kwestia.
Rozwiązanie małżeństwa.
Tutaj należy wskazać, że rozwiązanie związku małżeńskiego możliwe jest w trzech przypadkach:
- po śmierci jednego z małżonków,
- po uznaniu za zmarłego jednego z małżonków,
- po rozwodzie.
Ważne jest, aby zauważyć, że separacja nie jest rozwiązaniem związku małżeńskiego, a jedynie pewnego rodzaju stanem przejściowym. Orzeczenie rozwodowe wydaje Sąd Rodzinny.
Bigamia lub wielomałżeństwo.
W Polsce bigamia lub wielomałżeństwo są zabronione. W praktyce oznacza to, że nie można posiadać kilku żon lub mężów. Przestępstwo to jest ścigane z mocy prawa. Jednak wyróżnić można kultury, w których takie zachowanie jest dozwolone.
Małżeństwa homoseksualne.
Jest to bardzo sporna kwestia. W niektórych europejskich państwa istnieją małżeństwa homoseksualne. Tutaj przede wszystkim należy wskazać Holandię. Jednak w Polsce osoby tej samej płci nie mogą wstąpić w związek małżeńskich. Wyróżnić można wielu zwolenników i przeciwników takich rozwiązań. Trudno jest ostatecznie ocenić, jakie rozwiązanie byłoby lepsze. Należy jednak zauważyć, że w Polsce wiele osób przyznaje się do homoseksualizmu. Niestety do tej pory problem ten nie został rozwiązany.
Źródło fot. www.pixabay.com
magssok
21 marca, 2017I ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską…
Bardzo fajny wpis, myślę ze jeśli ktoś bierze na „poważnie” przysięgę małżeńską będzie dokładnie wiedzieć jakie ma obowiązki.