
Przyszli Nowożeńcy często zastanawiają się nad wyborem motywu przewodniego wesela. Możliwości jest naprawdę wiele. Podjęcie ostatecznej decyzji okazuje się niezwykle trudne. W ostatnim czasie coraz bardziej popularny staje się styl folk. Ten trend jest szczególnie widoczny w pracach znanych projektantów. Moda ślubna również nie pozostała obojętna. Bardzo dużo par decyduje się na organizację przyjęcia właśnie z motywem folk. Czym tak naprawdę charakteryzuje się ten styl? Jak zorganizować takie przyjęcie? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Cechy charakterystyczne stylu folk.
Styl folk to nic innego jak odwołanie do tradycyjnych, ludowych dekoracji. Przede wszystkim należy powiedzieć o kolorach. Są mocne i wyraziste. To połączenie czerwieni, zieleni, pomarańczu, niebieskiego. Można powiedzieć, że styl folk to w pewnym sensie nawiązanie do wiejskich wesel. Należy zauważyć, że wcale nie oznacza to tandety. Wręcz przeciwnie. Przyjęcie w stylu folk może być bardzo eleganckie. Należy również wspomnieć o ludowych wycinankach, haftowanych chustach oraz czerwonych koralach.
Zaproszenia na ślub.
Należy powiedzieć, że styl folk powinien znaleźć swe odzwierciedlenie również w zaproszeniach na ślub. Głównie chodzi tutaj o szatę graficzną. Na pierwszej stronie może znajdować się kolorowy rysunek, obrazujący ludowe wycinanki lub kolorowe kwiaty. Należy wybrać takie zaproszenia, w którym kolory będą żywe i soczyste.
http://design-kg.blogspot.com/2012/09/zaproszenia-z-motywem-owickiej.html
http://fabrykazaproszen.pl/zaproszenia-folk-2
Suknia ślubna.
Jeśli narzeczeni zdecydowali się na wybór motywu folk to suknia ślubna powinna go odzwierciedlać. Wystarczy, że będzie jakiś drobny szczegół lub pas. Można również zdecydować się na bardziej oryginalne rozwiązanie, gdzie cały gorset lub dół sukni będzie zawierał ozdoby w stylu folk. Na rynku można znaleźć wiele pracowni krawieckich, które zajmują się szyciem właśnie takich sukienek. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że strój Panny Młodej wcale nie musi odzwierciedlać wybranego motywu. Jest to jedynie propozycja. Można również zdecydować się na białą suknię lub w kolorze ecru.
http://art-madam.pl/sukienki/suknia-slubna-inspirowana-folkdesign,36164,269
Dodatki dla Panny Młodej.
Panna Młoda powinna zadbać o zakup odpowiednich dodatków. Na początku należy powiedzieć o nakryciu wierzchnim. Świetnie sprawdzi się chusta z motywem folk. Buty mogą być koloru czerwonego. Z pewnością będą pasowały do całej stylizacji. Tutaj należy wspomnieć kilka słów na temat bukietu dla Panny Młodej. Przede wszystkim powinien być kolorowy. Raczej nie sprawdzą się stonowane, jednobarwne wiązanki. Kolejna kwestia, którą należy poruszyć to fryzura Panny Młodej. Powinna być dopasowana do całej stylizacji. Najlepszym rozwiązaniem okazują się warkocze. Mogą być upięte w dowolny sposób. Makijaż, podobnie jak uczesanie, musi pasować do stylizacji Panny Młodej. Jednak warto jest wybrać delikatne kolory, ewentualnie pokusić się o pomalowanie ust mocną, wyrazistą czerwoną szminką. Należy wspomnieć kilka słów o biżuterii. Panna Młoda przede wszystkim powinna rozważyć założenie korali. Najlepiej w kolorze czerwonym.
Strój Pana Młodego.
Wiele osób uważa, że Pan Młody również powinien założyć strój, który będzie odzwierciedlał wybrany motyw. Oczywiście nie ma w tym pomyśle nic złego. Problem zaczyna się w momencie, gdy wybiera charakterystyczne góralskie spodnie, koszulę i kierpce. To bardzo duży błąd. Należy jasno powiedzieć, że stylu folk nie należy utożsamiać z stylem góralskim. Najlepiej, jeśli Pan Młody zdecyduje się na założenie garnituru wieczorowego. Koszula powinna być biała. Oczywiście na rynku dostępne są koszule, które są zdobione w stylu folk. Jednak nie ma konieczności jej kupowania. Wystarczy, że Pan Młody założy muchę w kolorze czerwonym lub w stylu folk. Jeśli chodzi o buty, to powinny to być eleganckie, np. lakierki, pantofle.
Dekoracje ślubne.
Na początku należy powiedzieć, że dekoracje wykonane z żywych kwiatów powinny być jak najbardziej kolorowe. Można również do stroików wpleść zboża. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie. Mówiąc o zbożach należy dodać, że same są piękną ozdobą. Wystarczy ustawić je w wazonie. Innymi ozdobami w stylu folk są kolorowe wstążki zawieszone przy suficie, różnego rodzaju wycinanki, haftowane chusteczki. Organizują ślub w stylu folk dobrze jest poszukać odpowiedniego domu weselnego. Dobrze, jeśli wnętrze będzie z drewnianych bali. To wręcz idealne miejsce na wesele w stylu folk. Można również pokusić się o wprowadzenie do menu charakterystycznych, staropolskich dań. Nie ma jednak takiej konieczności. Należy dodać, że nieodzownym elementem wesela w stylu folk jest wiejski stół. Należy zadbać o to, aby znalazła się na nim kiełbasa, kaszanka, wędzone wędliny, masło, smalec, ogórki kiszone, nalewki i wina domowe.
Styl folk a góralskie wesele.
Tutaj należy wskazać, że nie wolno utożsamiać stylu folk z tradycyjnym, góralskim weselem. Niestety wiele osób popełnia ten błąd. Najważniejsze jest, aby zauważyć, że folklor to niejako nurt kulturowy, który występował w różnych odmianach w poszczególnych regionach Polski – na Śląsku, Kujawach, Kaszubach, w górach. Tak jak zostało to powiedziane powyżej folklor nie był jednolity. Obecnie tak bardzo popularny motyw folk to wyłącznie uproszczenie pierwotnego stylu. W związku z tym nie wolno jest go ujednolicać z stylem góralskim czy kaszubskim.

Co myślisz? Napisz.