Wybór odpowiedniej sali weselnej nie należy do najprostszych. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że organizację ślubu trzeba będzie zacząć właśnie od podjęcia decyzji o wynajmie domu weselnego. Na co należy zwrócić uwagę? Wszystkie najważniejsze kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule.
Cena.
Cena zazwyczaj odgrywa znaczącą rolę przy wyborze sali weselnej. Jest to jednak dość skomplikowana sprawa. Przede wszystkim chodzi o to, że koszt wynajmu może obejmować węższy lub szerszy zakres usług. Czasem jest tak, że z pozoru wysoka cena okazuje się bardzo atrakcyjna, ponieważ zawarte jest w niej więcej świadczeń. Jeśli chodzi o obliczenie kosztu wynajmu sali weselnej to zazwyczaj jest on uzależniony od liczby zaproszonych gości. Ceny oscylują między 100 a 200 złoty za tzw. talerzyk, czyli jedną osobę. Czasami jest tak, że istnieje możliwość wynajęcia sali bez tzw. cateringu. Taki koszt zazwyczaj zamyka się w kwocie 3000 – 5000 złoty.
Lokalizacja.
W zasadzie sama lokalizacja nie odgrywa znaczącej roli. Warto jest jednak zwrócić uwagę na fakt, że im dom weselny znajduje się bliżej miejsca zamieszkania narzeczonych, tym łatwiej będzie wszystkiego dopilnować. Przede wszystkim dlatego, że wystarczy kilka minut i można dojechać na salę. W przypadku organizacji wesela na odległość wszystko okazuje się bardziej skomplikowane. Wtedy pozostaje wyłącznie kontakt telefoniczny. Jak widać powyżej, warto jest wziąć pod uwagę lokalizację domu weselnego.
Wielkość domu weselnego.
Sama wielkość domu weselnego odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim od tego zależy, jaką ilość gości można będzie zaprosić. W końcu nie da się zorganizować wesela na 200 osób, jeśli na sali weselnej zmieści się tylko 100. Jest to dość oczywiste.
Rozmieszczenie pomieszczeń.
Należy zdecydować, czy chcemy aby sala taneczna była oddzielona od sali jadalnej. Tutaj wszystko zależy od podejścia narzeczonych. Istnieje wiele wad i zalet obydwu sposobów rozmieszczenia sal. Przede wszystkim chodzi o fakt, że jeśli sale są połączone to osoby, które siedzą przy stołach i nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w zabawie, mogą ją przynajmniej obserwować. Niestety dość uciążliwe może okazać się ciągłe słuchanie głośnej muzyki. Przy salach oddzielonych od siebie jest dokładnie osobno. Po zabawie można usiąść przy stole, w spokoju i względnej ciszy coś zjeść. Dużym minusem jest fakt, że osoby, które nie tańczą będą pozbawione możliwości oglądania zabawy innych gości.
Podłoga.
Należy zwrócić szczególną uwagę na parkiet. Ważne jest, aby nie był śliski. W przeciwnym razie łatwo jest o wypadek podczas zabawy. To bardzo ważny aspekt. W końcu chodzi o bezpieczeństwo zaproszonych gości.
Pokoje dla gości.
Bardzo istotną rzeczą jest sprawdzenie, czy dostępne są pokoje dla zaproszonych gości. Przede wszystkim chodzi o rodzinę czy przyjaciół z daleka. Dla nich to świetne rozwiązanie. O dodatkowych pokojach należy pamiętać szczególnie wtedy, gdy organizowane jest przyjęcie dwudniowe, czyli razem z tzw. poprawinami.
Klimatyzacja.
Na klimatyzację należy szczególnie zwrócić uwagę, jeśli przyjęcie weselne odbywa się w lato. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu temperatura na sali szybko zostanie obniżona.
Obsługa.
Profesjonalna obsługa jest bardzo ważna. Przede wszystkim chodzi o tempo dostarczania ciepłych dań oraz utrzymanie czystości. Oczywiste jest, że kelnerki czy kelnerzy powinni być mili i sympatyczni dla zaproszonych gości.
Menu.
Jak wiadomo, menu odgrywa bardzo ważną rolę. Należy odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie dania mogą być serwowane, wybrać sałatki oraz inne przystawki, które będą znajdowały się na stołach. Tutaj należy również dopytać, czy w podstawowej cenie znajduje się również ciasto oraz napoje.
Podpisanie umowy wynajmu sali weselnej.
Po podjęciu decyzji o wynajęciu sali trzeba będzie zawrzeć z właścicielem domu weselnego odpowiednią umowę. Przede wszystkim zawarty będzie w niej zakres świadczonych usług, łączna cena oraz informacja, za co trzeba będzie ewentualnie dopłacić. Przy podpisywaniu trzeba będzie również zapłacić zaliczkę. Jest to z góry określona suma, która zazwyczaj stanowi 10% od łącznej kwoty. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że po podpisaniu umowy ewentualna rezygnacja wiąże jest z utratą zostawionego zadatku.
Źródło fot. www.pixabay.com
Co myślisz? Napisz.