
Zarówno forma jak i styl zaproszeń na uroczystość jaką jest ślub i wesele podlegają zasadom dobrego wychowania. Jest to pierwszy zwiastun Waszego święta, dlatego nie dopuśćcie, aby już na starcie poszło coś nie tak.
O zakupie zaproszeń ślubnych możecie pomyśleć wtedy, kiedy macie już ustaloną datę i miejsce uroczystości i przyjęcia weselnego, oraz przygotowaną listę gości. Należy pamiętać o tym, aby kupić zaproszenia odpowiednio wcześniej, by mieć czas na ich ewentualne wypisanie i własnoręczne doręczenie do zainteresowanych.
Dostarczenie zaproszeń powinno nastąpić nie później niż sześć lub cztery tygodnie przed zaplanowaną uroczystością, ponieważ zapraszani goście muszą się odpowiednio przygotować – kupić odpowiedni strój czy chociażby prezent dla młodej pary. Jeżeli Wasza data ślubu wypada w święta czy wakacje rozdajcie zaproszenia do ośmiu tygodni przed ceremonią.
Na zaproszeniu powinny się znaleźć tylko najważniejsze informacje takie jak: pełne imiona i nazwiska narzeczonych i zapraszanych osób, data ślubu i dokładny adres miejsca ślubu i przyjęcia weselnego. Często na samym dole zaproszenia młodzi proszą o potwierdzenie przybycia – podając datę i numery kontaktowe. Tę kwestie można umieścić na osobnym kartoniku, który dołączony zostanie do zaproszenia.
Blankiet zaproszenia, który wręczacie gościom, świadczy o Was samych. Dlatego postarajcie się, aby wyglądały przejrzyście, elegancko i schludnie. Linijki tekstu, który umieścicie, powinny być wyśrodkowane, a czcionka czytelna. Zdecydowanie należy unikać niepotrzebnych treści, gdyż wtedy zaproszenie staje się chaotyczne i zupełnie nieczytelne.
Młodzi często mają problem z faktem, komu wręczyć osobne zaproszenie. Osobne blankiety powinny otrzymać osoby pełnoletnie, które chcecie zaprosić. Dzieci czy osoby nastoletnie, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, z reguły dopisuje się do rodziców kwestią „wraz z dziećmi”. Jeżeli nie posiadacie danych partnerów, osób zapraszanych, umieśćcie dopisek „wraz z Osobą Towarzyszącą”. Ważną kwestią jest dostarczenie zaproszeń, dołóżcie wszelkich starań, aby wręczyć je osobiście, szczególnie osobom starszym, które przywiązują ogromną wagę do tradycji. Jeżeli z jakiś względów nie będziecie mogli przekazać blankietu osobiście – wyślijcie je pocztą. Tutaj warto pamiętać, aby wysłać zaproszenia w dwóch kopertach: ozdobnej i zwykłej, na której umieścicie znaczek i dane teleadresowe nabywcy.
Koniec teorii, czas na praktykę. Poniżej przedstawiam kilka inspiracji, z których być może skorzystacie 🙂
Fot. Pinterest.

Co myślisz? Napisz.